Meteoroloji uzmanı Orhan Şen sosyal medya hesabından Marmara bölgesinde yer alan illerimiz için kar yağışı tarihini verdi. Şen tarafından bahsedilen iller daha çok Marmara bölgemizin doğusunda kalan Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova gibi iller. Şen'in açıklamaları daha çok bu illerimizi ilgilendiriyor. 

Şen paylaşımında hafta sonunu işaret ederek şunları aktardı: 
"Sıcaklık pazar günü hızla düşüyor. Marmara Batı ve orta Karadeniz ile İç Anadolu’da 8-9 derece düşer. Pazar Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi Karadeniz’in iç kesimleri kar alır. Bursa, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Kastamonu, Eskişehir, Kütahya, Bilecik, Afyonkarahisar, Ankara kar görülür. Hafta sonu gelecek soğuk ve yağışlı hava 3-4 günlük. Pazartesi doğuda ve İç Anadolu’nun güney ve doğusunda da kar yapar."

Öte yandan Şen tarafından verilen tarih, 16 Aralık cumartesi ile 17 Aralık pazar gününe denk geliyor. Marmara'da bu iki gün havaların çok ciddi derecede soğuması bekleniyor. 

Prof. Dr. Şen, “Yarından sonra lodos batıda etkisini gösterecek. Perşembe günü lodos şiddetli olacak. Ama lodosla birlikte sıcaklıklar yükselecek. Marmara’da bazı bölgelerde sıcaklıklar yükselecek. Hava o kadar hızlı değişecek ki perşembe, cuma bu sıcaklık İstanbul’da 17, 18 dereceyken cumartesi günü 10-8 derecelere düşecek. Pazara günü 6 dereye düşme ihtimali var”