KUTLU DOĞUM HADİSLERİ (3)

Bu makale 881 kere okunmuş.14 Nisan 2016, Perşembe - 11:22

İmanın yetmiş küsur şubedir.. Bunların en üstünü Lâ ilâhe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur.) sözüdür. En alt derecesi de yoldaki rahatsızlık veren şeyleri gidermektir. Hayâ da imanın bir şubesidir. (Nesâî, İman 16)

Hadis-i şerifte üç konuya dikkat çekilmiştir: Tevhid inancı ve bu inancının korunması, ahlâklı ve edepli olma bilinci ve bu bilincin muhafazası, temiz ve düzenli olma, çevre bilinci, çevreyi temiz tutma, rahatsızlık veren şeylere, kötülüklere karşı duyarsız kalmayıp onları gidermeye, yanlışları düzeltmeye çalışma çabası. Hadisimiz insanın sorumluluk alanlarını veciz bir şekilde ortaya koymuştur. Bunlar Allah’a karşı, kendine karşı ve sosyal-doğal çevreye karşı olan sorumluluklardır. Allah’a karşı sorumluluğun temeli, Allah’ın varlığına ve birliğine inanma, O’na şirk koşmama, şirk ifade eden açık veya gizli her türlü düşünce, tavır ve davranıştan uzak durmak; kendine karşı sorumluluğun temeli ahlaklı ve edepli olma bilinci, bu şuur ile hareket etme, sosyal ve doğal çevreye karşı sorumluluk ise doğal çevreyi koruma, temiz tutma, içinde yaşadığı toplumun iyiliğini isteme, insanlara zarar veren şeyleri giderme çabasıdır.

***

Zandan sakının. Zira zan sözün en yalanıdır. Birbirinize karşı kulak misafiri olmaya çalışmayın, birbirinizin özel hallerini araştırmayın, birbirinize üstünlük taslamayın, üstünlük yarışına girmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize kin beslemeyin; birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları kardeşler olun. (Müslim, Birr 28)

Hadisimiz, günümüzde çokça ihmal ettiğimiz, hep söyleyip de bir türlü tam manasıyla gerçekleştiremediğimiz birlik ve beraberlik ahlak ve hukukunun esaslarını özetler mahiyettedir. “Hz Peygamber Tevhid ve Vahdet” temasının işlendiği bu Kutlu Doğum Haftası’nda sevgili Peygamberimizin bir reçete gibi bizlere sunduğu bu kutlu mesajları tekrar tekrar hatırlatarak bu konuda bir bilinç ve hassasiyet oluşturmak gerekiyor.

***

Mü’minler birbirlerini sevmede, birbirlerine acımada ve birbirlerini korumada bir vücut gibidir. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da rahatsızlanır da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.”  (Buhârî, Edeb 27)

***

Sizden birisi kendisi için istediğini Müslüman kardeşi için de istemedikçe tam anlamıyla mü’min olmaz. (Buharî, İman 7)

Hadisimiz çokça eksikliğini yaşadığımız çektiğimiz ve bir arada yaşama bilincinin oluşması ve gelişmesinde önemli bir dinamik olan empati duygusunun önemini vurgulamaktadır.

***

Resûlullah (sallallahu aleyhi ve selem) bize yedi şeyi emretti. Bize şunları emretti: Hastayı ziyaret etmek, cenazeye katılmak, aksırana “yerhamükellah” demek, yeminini bağlı kalma ve koruma hususnda kardeşine yardımcı olmak, zulme uğrayana yardım etmek, dâvet edenin dâvetine katılmak, selâmı yaygınlaştırmak. (Buhârî, Cenâiz 2)

Hayırlı Cumalar…

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki