KUR’AN’DA MÜMİNLER(4)

Bu makale 1203 kere okunmuş.04 Aralık 2014, Perşembe - 15:13

Namazlarını kılarlar ve bunda titizlik gösterirler.

Onlar gayba inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar. (Bakara 3)

Namazlara ve orta namaza devam edin. Allah'a gönülden boyun eğerek namaza durun. (Bakara 238)

Ayetteki orta namazın ne olduğu ile ilgili çeşitli tefsirler yapılmış; orta namazın sabah na­mazı, ikindi namazı olduğu veya bütün namazlara önem verilsin, hiçbiri geçirilme­sin diye belirlenmediği görüşleri öne çıkmıştır. (Kur’an Yolu Tefsiri Diyanet Yay.)

Onlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler. (Enfal Suresi, 3)

Mü'minler gerçekten kurtuluşa ermişlerdir. Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler. (Mü’minun Suresi, 1-2)

 (Öyle) Adamlar ki, ne ticaret, ne alış-veriş onları Allah’ı zikretmekten,  namazı kılmaktan ve zekatı vermekten alıkoymaz’; Onlar kalplerin ve gözlerin dehşetten halden hale döneceği, alt üst olacağı bir günden endişe ederler. (Nur Suresi, 37)

Şüphesiz insan çok hırslı ve sabırsız olarak yaratılmıştır. Kendisine bir kötülük dokunduğu zaman sızlanır durur. Bir hayra (mala, paraya, servete) sahip olduğunda da cimri kesilir.  Ancak, namaz kılanlar başka. Onlar, namazlarına devam eden kimselerdir.  (Mearic Suresi, 19-23)

Tüm güçleriyle Allah yolunda mücadele ederler.

Ama Resul ve onunla birlikte olan mü’minler, mallarıyla ve canlarıyla cihad ettiler; işte bütün hayırlar onlarındır ve kurtuluşa erenler onlardır. (Tevbe Suresi, 88)

İman edenler, hicret edenler ve Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad edenlerin Allah katında büyük dereceleri vardır. İşte kurtuluşa ve mutluluğa erenler bunlardır. (Tevbe Suresi, 20)

Ey iman edenler, sizi acı bir azabdan kurtaracak bir ticareti haber vereyim mi? Allah’a ve Resulü’ne iman edersiniz, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda cihad edersiniz. Bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. (Saf Suresi, 10-11)

Mü’min olanlar, ancak o kimselerdir ki, onlar, Allah’a ve Resûlü’ne iman ettiler, sonra hiç bir kuşkuya kapılmadan Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad ettiler. İşte onlar, sadık (doğru) olanların ta kendileridir. (Hucurat Suresi, 15)

Kim cihad ederse,( Allah yolunda çalışırsa) yalnızca kendisi için cihad etmiş olur. Şüphesiz Allah, alemlerden müstağnidir. (Ankebut Suresi, 6)

İyiliği emreder, kötülükten vazgeçirmeye çalışırlar.

“Ey oğlum, namazı dosdoğru kıl, iyiliği emret, kötülükten sakındır ve sana isabet eden (musibetler)e karşı sabret. Çünkü bunlar, azmedilmesi gereken işlerdendir. (Lokman Suresi, 17)

Siz, insanlar için çıkarılmış hayırlı bir ümmetsiniz; maruf (iyi ve İslam’a uygun) olanı emreder, münker olandan sakındırır ve Allah’a iman edersiniz. (Al-i İmran Suresi, 110)

Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar birbirlerinin velileridirler. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler ve Allah’a ve Resûlü’ne itaat ederler. İşte Allah’ın kendilerine rahmet edeceği bunlardır. Şüphesiz, Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (Tevbe Suresi, 71)

Cumanız feyizli ve berketli olsun.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki