yakintakipgazetesi @ gmail.com

Bir şehirde çarpışmanın en çok olduğu yerler kavşaklardır. Yaralanma ve ölümlü kazaların %90 ı kavşaklarda olur.50-60 km hızlarda meydana gelir.Fakat yandan çarpma veya çarpışmalar,sizin en zayıf noktanızdır.Yan kapıdan,50 km hızla bir çarpışma araç içindekiler için ölümcül olur.İŞTE RİSKİ AZALTMANIN YOLLARI:
Bir ışığa yeşilde yaklaşmış isen yavaşla,giriş yapmadan kavşağı sol,sağ,sol tara öyle gir.Kör kavşak ise daha da yavaşla.Unutma hız yapan her sürücü ölecek yaştadır.
Trafik tamamen temiz değil ise kavşağa girme bazı sürücüler ayağını fren üzerinde askıda tutar reaksiyon zamanını azaltmak için.

KONTROLLÜ KAVŞAKLAR DA

Çoğunlukla çarpışmalar ilk 1-4 sn meydana gelir.İlk 4 sn de kavşağa girme.Işık yandı arkadakiler kızacak öyle ama,emekliyor gibi git.Dur çizgisinden biraz daha geride dur.Arkadan biri size çarpar ise yayaya çarpmaz ve akan trafiğe itilmiş olmazsınız.Kimsenin kırmızı ışık anayasası ihlali yapmadığından emin olun.
Çayırova da her gün ortalama 2000 kırmızı ışık ihlali olmaktadır.Kazayı her zaman haklı olan taraf önler.O kural tanımaz zaten kırmızı da geçmiş olacaktır.Haklı ama mağdur duruma düşmeyin,sen bekle sen, yol ver sen frene bas.Egonuzu yok edin.Unutmayın.Işık yeşil yandıktan sonraki ilk 4 saniye sizin hayatta kalmanızı  sağlar.Nazlı kalkış yapınız 

Kırmızıda geçenler aynı zamanda hız yapanlardır.Onun için yolun ilerisine bakıp bu tip araçları kontrol ederek geçiniz. Kırmızıda geçmek çok tehlikelidir.Sizin için ve diğerleri için.
Ne kadar baskı altında olursan ol ne kadar geç kalmış isen kal,dikkatli ol ve bilerek kırmızıda geçenlerden olma.
TRAFİK GÜVENLİĞİ UZMANI