HAYAT REHBERİMİZ KUR’AN (1)

Bu makale 1074 kere okunmuş.21 Haziran 2016, Salı - 14:03

Şüphesiz ki bu Kur’an en doğru yola iletir. Salih amel işleyen Mü’minleri büyük bir mükâfatla müjdeler.(İsra 17/9)

Sekiz aylık bir eğitim-öğretim maratonundan sonra çocuklarımız ve gençlerimiz karnelerini alarak yaz tatiline girdiler. Bu vesile ile tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Bilindiği üzere yaz tatilinde başka bir eğitim ve öğretim faaliyeti söz konusu: Yaz Kur’an Kursları.

Özünü ve temelini Kur’an eğitim ve öğretiminin oluşturduğu Yaz Kur’an Kurslarında, bu kurslara katılan öğrencilerimiz ve çocuklarımız yüce kitabımız Kur’an’ı okumayı öğrenecekler; kısa sureleri ve Kur’an’dan bazı bölümleri ezberleyecekler; bunun yanında hayatı anlamlandırmak ve güzelleştirmek için bütün prensip ve kuralları içinde barındıran yüce dinimizin inanç, ibadet, ahlak konularını, sevgili Peygamberimizin hayatını, şahsiyetini, yüce ahlakını öğrenecekler. Tamamen gönüllülük esasına göre yürüyen bu eğitim sürecinde bizleri disipline eden, bu eğitim faaliyetine katılmamızı sağlayan, motive eden yegâne güç inancımız, dinimize ve manevî değerlerimize olan bağlılığımız, sevgili Peygamberimize olan bağlılık ve muhabbetimiz. Bu eğitim sürecinde sevgili öğrencilerimizin ve çocuklarımızın taşıdığı sorumluluk kadar onların velileri ve büyükleri olan bizlerin de en az o kadar sorumlu olduğumuzu bilmeliyiz. Anne babalar bu süreçte çocuklarının takibini yapmalı, onlarla sürekli iletişim halinde olmalı, hocalarıyla işbirliği ve dayanışma içinde olmalıdır.

Hatırlatmak istediğim bir başka husus çocuklarımızın sağlık ve güvenliği. Biz çocuklarımızı Yaz Kur’an Kursuna gönderirken aslında o süre içerisinde hocaya emanet etmiş oluyoruz. Bu bakımdan da hocalarımız büyük bir sorumluluğun da altına girmektedirler. Bu konuda çocuklarımızın hal ve hareketlerinde, birbirlerine karşı tavır ve davranışlarında, yürümelerinde, koşmalarında merdivenleri inip çıkmalarında dikkatli olmaları gerektiği noktasında uyarılarda bulunalım.

Bu eğitim geneli itibariyle camilerimizde verilmektedir. Camilerimizin de temiz olması ve temiz kalması gerektiği hepimizin malumu. Camilerimizin ve Kur’an Kurslarımızın temiz kalması için de çocuklarımıza gerekli yönlendirmelerde ve uyarılarda bulunalım.

Bu hususları belirttikten sonra bu eğitim sürecinin ana konusunu ve yazımızın da konusunu oluşturan hayat rehberimiz Kur’an’a geçebiliriz:

Yüce Allah insanları doğru yola iletmek için aralarından peygamber seçip görevlendirmiş, görevlendirdiği bu peygamberlere v Kitaplar indirmiştir. Bu kitapların sonuncusu da kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’dir.

Kur’an, 23 senede vahiy yoluyla Peygamber Efendimiz’e indirilen, bize kadar tevatür yoluyla nakledilmiş bulunan, Mushaflarda aynen indiği gibi orijinalliğini koruyan, hem lafzıyla hem manasıyla mucize olan ilahi bir kelamdır.

Kur'ân, gönüllerde billûrlaşan bir nur, ruhlara ışık tutan bir aydınlık kaynağı ve baştanbaşa bir hakikatler sergisidir.

Kur'ân, ebedî ve değişmeyen ilâhî prensipleriyle, topyekûn beşer mutluluğunun en kestirme, en aydınlık yolunu gösteren bir kılavuzdur.

Hakikî adaleti, gerçek hürriyeti, dengeli eşitliği, hayrı, namusu, fazileti, emredip; zulmü, şirki, haksızlığı, cehaleti, rüşveti, faizi, yalanı, yalan şahitliği yasaklayan biricik kitap, Kur'ân'dır.

Yetimi, fakiri, mazlumu himaye eden, hayvanlara varıncaya kadar her varlığa şefkati emreden yalnız Kur'ân'dır.

İnsanları düştükleri sapıklık çukurundan çıkaran, şirki ve putperestliği ortadan kaldıran, bir tek Allah’a inanmayı ve ibadet etmeyi aşılayan, hak ve hukukun ne olduğunu bildiren Kur’an’dır.

Yaz Kur’an Kursları eğitim öğretim döneminin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki