HADİSLERDEN HAYATIMIZA (*)

Bu makale 1259 kere okunmuş.08 Ocak 2015, Perşembe - 13:52

 

Peygamber Efendimiz “Cennette dışı içinden, içi dışından görülen (şeffaf) köşkler vardır.” buyurdu. Bunun üzerine bir sahabî: “Yâ Rasûlallah! Onlar kimler içindir?” diye sordu.

Peygamber Efendimiz:

“Yumuşak ve tatlı konuşan, yemek yediren, oruca devam eden, insanlar uykuda iken namaz kılanlar içindir” buyurdu.

***

Bana en sevimliniz, ahlâkça en güzel olan ve etrafındakilerle hoş geçinenlerinizdir ki onlar herkesi sever ve herkes de onları sever. Bana en sevimsizleriniz ise koğuculuk yapan, dostların arasını açan ve temiz kimselerde kusur arayanlarınızdır.

***

İmanca mü’minlerin en olgunu, ahlâkı en güzel olan, aile bireylerine karşı yumuşak ve lütufkâr davranandır.

***

Allahım, ayrılık ve bozgunculuktan, ikiyüzlülük ve kötü ahlâktan sana sığınırım.

***

Gönülden iman eden, imanında samimi olan, kalbini her türlü fenalıktan temizleyen, dili doğruyu söyleyen, gönlünü hoş tutup hâline razı olan, ahlâkını düzelten (güzel) sözleri dinleyip ibret nazarı ile bakan kurtulmuştur.

***

Nerede olursanız olun, Allah’a karşı gelmekten sakının ve kötülüğün peşinden hemen iyiliği yetiştirin ki, onu silip yok etsin. Ayrıca insanlarla güzel geçinin (insanlara güzel ahlak ile muamele edin).

***

“Mü’min; insanları kötüleyen, lânetleyen, kötü söz söyleyen ve çirkin davranış sergileyen kimse değildir.

***

Doğruluğa yapışın (doğruluktan ayrılmayın), zirâ doğruluk iyiliğe götürür, doğru ve iyi olanlar ise cennettedir. Yalandan kaçının, zira yalan kötülüğe götürür; yalancı ve kötü olanlar de cehennemdedir.

***

Abdullah b. Ömer (r.a.)’den;

Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:“Dört şey sende olduktan sonra dünyadaki kaybından sana bir zarar gelmez (dünya kaybına üzülme): Emaneti korumak, doğru söylemek, güzel ahlâk ve helâl lokma.

***

“Bana (şu) altı şeyde kefil olun ben de size cennete gideceğiniz hususunda kefil olayım:

Biriniz konuştuğu zaman yalan söylemesin, söz verdiğinde sözünden dönmesin, kendisine bir şey emânet edildiğinde emanete hıyânet etmesin. Gözünüzü (harama) kapayın, elinizi (haramdan) çekin, iffet ve namusunuzu koruyun.

***

Resûlullah (s.a.s.), çarşıda bir buğday yığınına rastlayınca elini buğday yığınına daldırıp çıkardı, parmakları ıslandı. Bunun üzerine satıcıya:

– Nedir bu? diye çıkıştı. Adam:

– Ey Allah’ın Rasûlü, yağmur ıslattı, deyince, Hz. Peygamber:

– Bu ıslaklığı üste getirip, herkesin görmesini sağlasaydın ya! Buyurdu. Sonra da şu uyarıyı yaptı: “Kim bizi aldatırsa, o bizden değildir.”

 Cumanız mübarek olsun…

 

*  Hadisler DİB’in Seçme Hadisler kitabından alınmıştır.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki