HADİSLERDE SEVGİ VE KARDEŞLİK (2)

Bu makale 967 kere okunmuş.15 Haziran 2016, Çarşamba - 13:07

“Sizden biriniz kendisi için sevip arzu ettiği şeyi din kardeşi için de sevip arzu etmedikçe gerçek anlamda iman etmiş olmaz.” (Buhârî, İmân 7)

***

Kim din kardeşinin izzet ve şerefini korursa, Allah da onu kıyamet gününde Cehennem ateşinden korur.(Tirmizî Birr ve Sıla 20)

***

Mü’min cana yakındır. İnsanlarla yakınlık kurmayan, başkalarının da kendisiyle yakınlık kuramadığı kimsede hayır yoktur.(Ahmet b. Hanbel II/40)

***

Kim zarar verirse Allah da ona zarar verir. Kim güçlük çıkarırsa Allah da ona güçlük çıkarır. (Ebû Davûd Gada 31)

***

Allah Teâlâ kıyâmet günü şöyle buyuracak:

“Nerede benim rızâm için birbirlerini sevenler?  Arşımın gölgesinden başka gölgenin bulunmadığı bugün onları, kendi arşımın gölgesinde gölgelendireceğim” (Hiçbir himayenin olmadığı bu günde onları himaye edeceğim.)  (Müslim, Birr 37)

Kıyamet gününde hiçbir himayenin ve kurtuluş yolunun olmadığı hakikati bir ayeti-i kerimede şöyle ifade edilmiştir:

Ey iman edenler! Hiçbir alış verişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin olmadığı kıyamet günü gelmeden önce, size rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayın. İnkar edenler ise zalimlerin ta kendileridir. (Bakara 2/254)

“şefaatin olmadığı" ifadesinden, bunu kayıtlayan ve açıklayan naslar ol­masaydı, "âhirette hiçbir aracılığın ve şefaatin olmadığı" sonucu çıkarılırdı. Hâlbuki hemen bunu takip eden âyette (Ayetü’l-Kürsi) "Allah'ın izniyle şefaatin olabileceği" ifa­de edilmiştir. Ehl-i sünnet'e göre şefaat haktır; Âhirette Allah Resulü'nün ümmetine şefaati ola­caktır; bu husus birçok âyet ve hadiste bildirilmektedir. (Kur’an Yolu Tefsiri Diyanet Yayınları)

***

Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona hiyânet etmez, yalan söylemez ve yardımı terketmez. Her müslümanın, diğer müslümana ırzı, malı ve kanı haramdır. Takvâ buradadır. Bir kimsenin Müslüman kardeşini hor ve hakir görmesi ona kötülük olarak yeter.  (Tirmizî, Birr 18)

***

İman etmedikçe cennete giremezsiniz; birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız.” (Müslim, Îmân 93).

***

Nerede ve ne durumda olursan ol, Allah’dan kork. İşlediğin bir kötülüğün, bir günahın arkasından hemen bir iyilik yap ki o kötülüğü silip süpürsün. İnsanlara da güzel ahlakla muamele et. (İnsanlarla ilişkilerinde güzel ahlaktan ayrılma!) (Tirmizî, Birr 55)

Burada hadisimizin hatırlattığı şu ayet-i kerimeleri de okuyalım.

 …Nerede olursanız olun, Allah sizinle beraberdir. Allah bütün yaptıklarınızı hakkıyla görendir. (Hadid 57/4)

Rabbinizin bağışlamasına ve genişliği göklerle yer kadar olan Cennet’e koşunuz. O Cennet ki Allah'a karşı gelmekten sakınanlar için hazırlanmıştır. Onlar bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanlar, öfkelerini yenenler, insanları affedenlerdir. Allah iyilik edenleri sever. Yine onlar, çirkin bir iş yaptıkları yahut nefislerine zulmettikleri zaman Allah'ı hatırlayıp hemen günahlarının bağışlanmasını isteyenlerdir -ki Allah'tan başka günahları kim bağışlar- ve bile bile, işledikleri günahta ısrar etmeyenlerdir. İşte onların mükafatı Rab'leri tarafından bağışlanma ve içinden ırmaklar akan cennetlerdir ki orada ebedi kalacaklardır. (Allah yolunda) çalışanların mükâfatı ne güzeldir! (Ali İmran 133-136)

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki