HADİSLERDE SEVGİ VE KARDEŞLİK (1)

Bu makale 966 kere okunmuş.15 Haziran 2016, Çarşamba - 13:07

“Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman”

Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan ayında, işlenmesinde toplumumuz için faydalı olduğunu mülahaza ettiği önemli bir konuyu gündeme alıyor ve bu gündem etrafında bir bilinç oluşmasına katkı sağlıyor. Bu seneki Ramazan-ı Şerif’in ana teması ise “GELİN GÖNÜLLER YAPALIM, BU RAMAZAN VE HER ZAMAN” Başkanlık bu tema etrafında derlediği ayet-i kerime ve hadis-i şerifleri internet sitesinde yayınladı. Biz de bu günkü yazımızda ve takip eden birkaç yazıda bu ayet ve hadisleri siz değerli okuyucularımızla paylaşmayı faydalı gördük. Öncelikle Diyanet İşleri Başkanı Mehmet GÖRMEZ hocamızın mesajından bazı kesitler sunmak istiyorum:

“Din-i mübin-i İslam’ın medeniyet anlayışı iyi ve güzel ilişkiler ağı üzerine bina edilmiş, bu ilişkiler bizzat Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) tarafından ilmek ilmek dokunmuştur. İyiliği ve güzelliği, unuttuğumuz ve ihmal ettiğimiz nice değeri bizlere hatırlatan Ramazan, Rasul-i Ekrem’in sünnet-i seniyyesi ile taçlanır. Bu şerefli ay, ibadetin lezzetine erdiğimiz, teravihin secdelerinde, mukabelenin ayetlerinde, sahurun bereketinde buluştuğumuz aydır. Bu mübarek günler, kötü alışkanlıklara son verme; hayırdan, haktan, hakikatten, adaletten yana yeni sayfalar açma; ahlâkımızı güzelleştirme günleridir.

Ramazanın şifalı elleri, yaralarımızı sarar, dertlerimize derman olur. Bu ay zarafet, ülfet, şefkat ve inayet ile dertli gönülleri imar edip, kırık kalpleri onarma zamanıdır. Ramazan, yara alan kardeşliğimizi tedavi etme, “gönüller yapma” zamanıdır. Selamı, selameti, affı, merhameti, saygıyı ve sevgiyi tüm toplumda tesis etmek isteyen müminler için Ramazan ne büyük bir ilahî fırsattır!

Her sene bir ay hanelerimizi şereflendiren bu misafire “Hoş geldin ya şehr-i Ramazan” derken, onun bizi etkilemesine, kendimizle buluşturmasına, değerlerimizi hatırlatmasına müsaade edelim. Şatafatla, eğlenceyle, reklam ve israfla geçen günlere ve gecelere Ramazan’ın ihtiyacı olamaz! Oysa bizim Ramazan’ın huzuru, vakarı ve maneviyatı ile olgunlaşacak günlere ve gecelere çok ihtiyacımız var… O hâlde biz onu dönüştürmek yerine onun bizi değiştirmesine izin verelim. Sonra da bu kutlu değişimi bütün bir yıla taşıyalım.” Mesajın tamamını okumak isteyenleri başkanlığın web sitesine yönlendirerek hadislerimizi okuyalım.

“Kul kardeşinin yardımında olduğu müddetçe Allah da onun yardımındadır.” (Ahmet b. Hanbel II 252)

***

Müslüman, (hasta) kardeşini ziyaret ettiğinde dönünceye kadar (sanki) Cennet bahçelerindedir.

***

(Ey Müslümanlar) Selamı (yayın); yemek yedirin ve Allah’ın emrettiği gibi kardeşler olun.

***

Kardeşinle tartışmaya girme; kırıcı şekilde şakalaşma ve kardeşine yerine getiremeyeceğin sözü verme. (Tirmizî Birr 58)

***

Kim iyilik yaptığında seviniyor, kötülük yaptığında da üzülüyorsa o mü’mindir.

İnsan davranışları ile iman arasındaki münasebetin kuvvetine işaret eden bu ve benzeri hadisler imanın kulluk hayatında ve ibadetlerdeki önemini ortaya koyuyor. Âlimlerimiz bu tür hadisleri açıklarken kamil imana ulaşmaz demişlerdir.

***

Kardeşinin başına gelen şeye sevinip gülme. Sonra Allah o kişiye merhamet eder de seni o şeyle imtihan eder.(Tirmizî Sıfâtü’l-Kıyame 54)

Sevgili Peygamberimizin bu hadisi ile biz ümmetine kazandırmaya çalıştığı değer, toplumun irfan dünyasında şöyle karşılık bulmuştur:

“Gülme komşuna gelir başına”

Hadisleri paylaşmaya devam edeceğim.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki