HADİSLERDE BİRLİKTE YAŞAMA AHLÂKI (3)

Bu makale 1236 kere okunmuş.16 Nisan 2015, Perşembe - 13:35

 

“Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.” (Buhârî, Edeb 27)

***

Peygamber Efendimiz Veda Hutbesi’nde Ashab-ı Kirâm’a ve ve onların şahsında bütün Müslümanlara şöyle hitab etmiştir:

Ey İnsanlar! Bu ayınız (Zilhicce ayı), bu şehriniz (Mekke), bu gününüz (Arefe günü) nasıl mukaddes ise canlarınız, mallarınız, ırz ve namuslarınız da aynı şekilde mukaddestir(değerlidir ve koruma altındadır). (Buharî İlim 9)

***

Birbirinizden nefret etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları kardeş olun! (Allah sizi nasıl kardeş yapmışsa kardeşliğinizi devam ettirin. Kardeşliğinizi haledâr edecek tutum ve davranışlardan sakının). Bir Müslümanın din kardeşiyle üç günden fazla dargın durması helal olmaz. (Buhârî, Edep 62)

***

Allah katında dünyanın yok olması bir müslümanın öldürülmesinden daha hafiftir. (Tirmizî Diyât (Diyetler Bahsi) 7)

***

Mü’min mü’minin aynasıdır. Mü’min mü’minin kardeşidir. (İhtiyaç duyduğunda) onun geçimini üstlenir. Ve onu arkadan gelecek tehlike ve zararlara karşı korur.

***

İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez. (Buhârî, Tevhid 2)

***

Kardeşinle (düşmanlığa varan) tartışmaya girme; onunla kırıcı şekilde şakalaşma; kardeşine yerine getirmeyeceğin bir söz verme!

(Tirmizî Birr 58)

***

Müslüman kardeşine bir yıl küs duran kimse onun kanını dökmüş gibi vebale girer. (Ebû Dâvûd Edep 47)

Pazartesi ve perşembe günleri ameller Allah'a arzolunur. Din kardeşi ile arasında düşmanlık bulunan kişi dışında Allah'a şirk koşmayan her kulun günahları bağışlanır. (Meleklere)  siz şu iki kişiyi birbiriyle barışıncaya kadar tehir edinbuyurulur." (Müslim, Birr 36.)

***

Kıyamet günü en şiddetli azap görecek kimseler, dünyada insanlara en çok işkence edenlerdir. (İbn Hanbel IV/90)

***

Müslüman arasında kim bir yetime yiyecek ve içeceğini üstenerek sahip çıkarsa affedilmeyecek bir günah işlememişse Allah onu mutlaka cennete koyar. (Tirmizî Bir 14)

***

Geçmiş toplumların hastalığı size de bulaştı: Haset etmek ve kin gütmek. İşte bunlar (toplumsal barışı ve dinî hayatı) kökten yok eder. (Kökten yok eder derken) saçı tıraş etmeyi kastetmiyorum. Aksine dini kökten yok eder. (Tirmizî, Sıfâtu-l Kıyame 56)

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki