dyt.betulcelebi @ gmail.com

Çocuğun ihtiyacı olan yeterli gıdayı almamasına iştahsızlık denir.
En sık neden psikolojik olsa da idrar yolu enfeksiyonları, kulak, burun, boğaz ağrıları, bazı anemiler hormonal ve alerjik hastalıklar iştahsızlığa neden olabilir.
Psikolojik faktörlerden "huzursuz aile ortamı" da çocukta görülen iştahsızlığın önemli bir sebebidir.
İştahsız, beslenme güçlükleri olan çocuklar 6 kategoride sınıflandırılır;
• Yemek seçen çocuk
• İştahsız sanılan normal çocuk
• İştahsız ve hareketli çocuk
• Yemekten korkan çocuk
• Hastalıktan dolayı iştahsız çocuk
• İştahsız ve içe kapanık çocuk

"Yemek seçen çocuklar" belirli yiyecekleri reddeder ve yemek için zorlandıklarında aşırı tepki gösterirler. Bu çocukları zorlamak yerine teşvik etmeli, rol model olmalıdır. Yemekten hoşlanmadıkları besinleri belli aralar ve değişik biçimlerde denemek gerekir.
İştahsız sanılan normal çocuk" ihtiyaç duyduğu kadar yemek yiyen sağlıklı bir çocuktur. Sevdiği ve sevmediği bazı besinler olan bu çocuk tipi, annesi tarafından başka çocuklarla kıyaslanır ve iştahsız olarak değerlendirilir.
“İştahsız ve hareketli çocuk” yemek yemeye karşı ilgisizdirler ve kolay doyarlar. Dikkatleri çabuk dağılan bu enerjik çocuklar için yemek biran önce bitmeli ve diğer faaliyetlere geçilmelidir. Bu çocuklar için sofrada keyifli yemek ritüelinin ve dikkat terbiyesinin oluşturulması gerekir.
"Yemek yemekten korkan çocuk" yemek yemeye karşı şiddetli direnç gösteren, ağlayan ve ağzını açmayan çocuktur. Bu çocuklar için kademeli duyarsızlaştırma yöntemi uygulanır.
“Hastalıktan dolayı iştahsız çocuk” iştahsızlığının altında yatan esas sorun ortadan kalkınca yemek yeme sorununun ortadan kalktığı çocuktur.
"İştahsız ve içine kapanık çocuk" sınıfında genelde neden anne-baba ayrılığı veya kendisine bakan kişiden, anne-babadan çocuğun yeterince ilgi görememesidir. Beslenme şekli, yiyeceklerin nasıl hazırlandığı, beslenme saatleri de çocuğun iştahını etkileyen önemli faktörlerdir.
İştahsız çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır?
Çocuğun sevmediği besinleri yedirmek için ısrar etmeyin. Bu besinleri cazip bir sunumla ara ara vermeyi deneyin. Çocukların porsiyonlarını büyüklerin porsiyonu gibi düşünmeyin. Mide kapasiteleri küçük olduğu için çocuklar 7-8 kaşıktan sonra yemek istemeyebilir. Çocuğunuzu başka çocuklara kıyaslamayın. Tehdit etmeyin, korkutmayın. Yemekten önce çocuğa abur cubur gıdalar yedirmemeye özen gösterin. Belirli bir uyku düzeni oluşturmak, temiz havada oynamalarını sağlamak çocukların iştahını açar ve yemek yemelerini kolaylaştırabilir. İdrar yolu enfeksiyonları iştahsızlığa neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu ihtimalini göz ardı etmeyin. Çocuğun bilinçaltına yerleşmiş endişe, üzüntü, kıskançlık duyguları iştah azalmasına sebep olabilir. Huzurlu bir ev ve yemek ortamı sağlayın. Okul çağındaki çocukların iştahsızlıklarının nedeni ise genelde; Anne-babanın yoğun iş temposu ve meşguliyeti Kurs, okul vs. sonucu zaman azlığı nedeniyle ayak-üstü beslenme alışkanlığıdır.