ALLAH’A NİÇİN ŞÜKRETMELİYİZ?

Bu makale 1195 kere okunmuş.30 Nisan 2015, Perşembe - 19:37

 

Şükür, sözlükte; iyilik edenin ve nimet verenin bu iyilik ve nimetini, kadrini ve kıymetini bilip bunu dile getirmek, iyilik edeni ve nimet vereni övmek demektir. Nimete nankörlük etmek anlamına gelen “küfür ve küfran” kelimelerinin zıddıdır.

İnsanın Allah’a karşı sorumluluklarından biri de O’na karşı şükür duygusu içinde olması, bu duyguyu besleyip geliştirmesi ve hayatına yansıtarak yaşamasıdır. Kur’an-ı Kerim bir çok ayetinde bizleri hem şükretmeye davet etmekte hem de Allah’ın bizlere verdiği bir çok nimetlerden örnekler vererek neden Allah’a şükretmemiz gerektiğini açıklamaktadır. Bakınız Kur’an-ı Kerim Allah’a neden şükretmemiz gerektiğini bizlere nasıl açıklıyor:

1.Allah bizi insan olarak yarattığı, bize göz, kulak, kalp ve diğer organları verdiği için şükretmeliyiz:

Allah sizi, analarınızın karnından siz hiçbir şey bilmez durumda iken çıkardı. Şükredesiniz diye size kulaklar, gözler ve kalpler verdi.  (Nahl Suresi 16/78)

Halbuki O, sizin için kulakları, gözleri ve gönülleri yaratandır. Ne kadar az şükrediyorsunuz!  (Mü’minun Suresi 23/78)

2.Bize verdiği sayısız nimetlerinden dolayı Allah’a şükretmeliyiz.

O, yeryüzünde olanların hepsini sizin için yaratan, sonra göğe yönelip onları yedi gök halinde düzenleyendir. O, her şeyi hakkıyla bilendir. (Bakara 2/29)

O vakti hatırlayın ki siz yeryüzünde güçsüz ve zayıf idiniz. İnsanların sizi kapıp götürmesinden korkuyordunuz. Derken Allah sizi barındırdı, yardımıyla destekledi ve sizi temiz şeylerden rızıklandırdı ki şükredesiniz. (Enfal Suresi 8/26)

Ayet-i kerimede Allah Teala’nın müslümanları müşriklerin zulüm ve işkencelerinden kurtardığı, kendilerini güvenli bir yurt olan Medine’ye yerleştirdiği, savaşlarda düşmanlarına karşı mucizevî destekler sağladığı ve başta ganimet olmak üzere maddî sıkıntılarını gideren imkânlar bahşettiği hatırlatılarak kendilerine bu imkan ve nimetleri veren Allah’a şükretmeleri gerektiği vurgulanmıştır.

O, taze et yemeniz ve takınacağınız süs eşyası çıkarmanız için denizi sizin hizmetinize verendir. Gemilerin orada suyu yara yara gittiğini görürsün. (Bütün bunlar) onun lütfundan nasip aramanız ve şükretmeniz içindir. (Nahl Suresi 16/14)

3.Bize, dünya ve ahret saadetine götüren Peygamberler ve Kitaplar gönderdiği için şükretmeliyiz.

Nitekim kendi aranızdan, size âyetlerimizi okuyan, sizi her kötülükten arındıran, size kitap ve hikmeti öğreten, ayrıca bilmediklerinizi de öğreten bir peygamber gönderdik.  Öyleyse yalnız beni anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın nankörlük etmeyin. (Bakara Suresi 151-152)

Andolsun, Allah, mü'minlere kendi içlerinden; onlara âyetlerini okuyan, onları arıtıp tertemiz yapan, onlara kitab ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur. Oysa onlar, daha önce apaçık bir sapıklık içinde idiler. (Ali İmran Suresi 3/164)

4.Bizleri sıkıntılardan kurtardığı ve bundan sonraki sıkıntılardan kurtaracağı için şükretmeliyiz.

De ki: "Sizler, açıktan ve gizlice ona ‘Eğer bizi bundan(sıkıntı ve tehlikeden) kurtarırsa elbette şükredenlerden olacağız' diye dua ederken, sizi karanın ve denizin karanlıklarından (tehlikelerinden) kim kurtarır?"  De ki: "Onlardan ve her türlü sıkıntıdan sizi Allah kurtarır. Ama siz yine de ona ortak koşuyorsunuz." (En’am Suresi 6/63-64)

…Yine onlardan Allah'ın izniyle hayırlı işlerde öne geçenler vardır. İşte bu büyük lütuftur.  Onlar, Adn cennetlerine girerler. Orada altın bilezikler ve incilerle süslenirler. Oradaki elbiseleri de ipektir.  Şöyle derler: " Bizden üzüntüyü gideren Allah'a hamd olsun. Şüphesiz Rabbimiz çok bağışlayandır, şükrün karşılığını verendir." (Fatır Suresi 35(32-34)

Hayırlı Cumalar…

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki