Zeytinoğlu’ndan enflasyon açıklaması!

07 Ekim 2015, Çarşamba - 13:47

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu TUİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu TUİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede “Eylül ayında Üretici Fiyatları yıllık yüzde 6,92 ve TÜFE ise yüzde 7,95 olarak gerçekleşti. Çin ekonomisinin yavaşlamasıyla emtia fiyatları da geriledi. Ancak dövizdeki hızlı artış girdi maliyetlerini artırıyor ve dolayısıyla ÜFE’yi de artırıyor. Üretici piyasasındaki fiyat artışları tüketici piyasalarına yansımaya devam ediyor” dedi.  

“YENİ DÖNEM ENFLASYONDA REFORM GEREKTİRİYOR”

Enflasyonun belirli bir alt seviyeyi artık kıramadığını belirten KSO Başkanı, “Global anlamda uzun süredir düşük enflasyon, hatta birçok ülkede sıfıra yakın enflasyon yaşanmasına karşın, Türkiye’de hedef enflasyonu seviyelerine inmeyi gerçekleştirmek mümkün olamadı.  12 yıldır, 2002-2003 yılları itibariyle yüzde 20’lerin yüzde 30’ların üzerindeki enflasyon dalgalarının,  yüzde 6 ile 11 arası bir bandı tamamladığımız bir süreç yaşanmakta” olduğunu belirterek esas hedefimizin Maastricht kriterlerine uygun olarak enflasyonun yüzde 2’ler 3’ler mertebesine düşürülmesi olduğunu söyledi. “Demek ki yeni ekonomik dönemin enflasyonda reform gerektirecek nitelikte olmasını arzularız.” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki