Zeytinoğlu;Endişeliyiz

15 Aralık 2015, Salı - 15:07

6 milyon asgari ücretlinin heyecanla beklediği yeni asgari ücretle ilgili işveren kanadı büyük endişe yaşıyor. İşverenler, maliyetlerin artması ile işten çıkarmaların ve kayıt dışı çalıştırmanın yoğun olarak yaşanabileceği sinyallerini verdi

 

AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerinden önce asgari ücretin 1300 lira olacağı ile ilgili sözünün ardından Hükümet 2 Aralık’ta toplanan Asgari Ücret Komisyonuna 1300 liralık teklifini gönderdi. İşçilerin ve sendikaların gözü kulağı bu artışta olurken, işverenler ise tedirgin. Artışın maliyetleri yükselteceğini söyleyen işverenler, işçi çıkarmak zorunda kalabileceklerinin altını çiziyor. Yaşanan süreç ile ilgili görüşünü aldığımız Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise işsizliğin ve kayıt dışının artmasından endişe ettiklerini kaydetti.

 

MALİYETLER ARTACAK

Asgari ücrete yapılacak olan yüzde 30 oranındaki zam nedeniyle işçi sendikaları da toplu sözleşme taslaklarında zam oranını beklemeye aldı. Asgari ücretliye yüzde 30 zam verilmesi ahalinde işçi sendikaları da bu zam oranını göre zam teklifi verecek. Hem asgari ücrete yapılacak zam hem de toplu sözleşme döneminde sendikaların vereceği zam teklifleri karşısında işveren kanadı tedirginlik yaşamaya başladı. Bazı işverenler maliyetlerin yükselmesi nedeniyle küçülmeye gidebileceklerini söylüyor.

 

İŞSİZLİK ARTABİLİR

İşverenler asgari ücretin 1300 liraya yükseltilmesi ve bu yükselişte hükümetin vergilerde düşüş yapmaması halinde bu durumun özellikle fazla işçi çalıştıran fabrikalarda ve KOBİ’lerde işçi çıkartılmasına neden olabileceği belirtiliyor. İşverenlerin artan maliyetler nedeniyle küçülmeye gidebilecekleri sinyallerini vermesi 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak yeni asgari ücretle birlikte işsiz sayısının da artması bekleniyor. Ancak hükümetin asgari ücret üzerindeki vergileri indirmesi halinde bu tehlikenin bir süre daha rafa kalkması bekleniyor.

 

GİRDİ ÇIKTI YAPABİLECEKLER

İşverenler yaşanan süreçte talepleri doğrultusunda bir düzenleme yapılmaması halinde bir çok iş yerinde değişik yöntemlere başvurulabileceğine dikkat çekiyor. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde fazla işçi çalıştıran işverenlerin 1 Ocak’tan sonra artacak maliyetler nedeniyle işçileri işten çıkartıp, tekrar işe alma yöntemini kullanabilir. İşçilerin maliyetlerinin şu anda düşük olması nedeniyle işçilere 31 Aralık’ta kadar verilecek tazminat az olacağı işçilere girdi çıktı yapabilecek. 31 Aralık’ta çıkaracağı işçileri 1 Ocak’ta tekrar işe alarak daha önce biriken tazminatın yükselmesinin önüne geçecek.

 

KAYIT DIŞI ARTACAK

Asgari ücretin yükselmesi ile birlikte işverenlerin kayıt dışına yeniden yönelmeleri de söz konusu olacak. Özellikle asgari ücretin 1300 liraya yükseltilmesi ve işverenler üzerinden vergilerin alınmaya devam etmesi halinde iş yerlerinde sigortasız işçi çalıştırma dönemi yeniden hızlanacak. İşverenler sigortaları yatırmamak ve vergi ödememek için kayıt dışı çalıştırmayı ön plana alacak. İşveren temsilcileri işten çıkarma, kayıt dışı çalıştırma ve işçilerin hak kayıplarına uğramamaları için hükümetin, işverenlerin 1500 lira işçilere net ücret vermesini ve devletin bu paradan vergi kesmesini istediği öğrenildi. Ancak hükümet bu öneriyi kabul etmedi.

 

ZEYTİNOĞLU, “ENDİŞELİYİZ”

İşverenlerin kaygıları ile ilgili görüş aldığımız KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Asgari ücrette yapılacak olan yüzde 30 oranındaki zam işverenlere çok yük yükleyecek. Sanayicinin ve özellikle KOBİ’lerin kaldıracağı bir yük değil bu. İşçilerin yoğun olduğu iş yerlerinde ve KOBİ’lerde işten çıkarmalar olabilir. Bu süreçte kayıt dışı çalıştırma ve işten çıkartmaların yaşanmasından biz endişe duyuyoruz. Bu endişelerimiz doğrultusunda bir düzenleme yapılmasını istiyoruz” dedi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki