Zeytinoğlu: “Önlemler Mutlaka Sonuç Vermeli”

Zeytinoğlu: “Önlemler Mutlaka Sonuç Vermeli”
10 Eylül 2016, Cumartesi - 20:36

TÜİK tarafından açıklanan büyüme rakamlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Tüm olumsuz şartlara rağmen yüzde 3,1’lik büyümeyi olumlu buluyoruz. Ancak bu veri ekonominin yavaşladığını gösteriyor” dedi. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ülkenin yılın ikinci çeyreğindeki büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre Türkiye, geçer sürede yüzde 3,1 oranında büyüme sağladı. Bu veriyi değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Tüm olumsuz koşullara rağmen sağlanan bu büyümeyi olumlu görüyoruz” dedi.

 

Yüzde 3,1’lik büyümenin aynı zamanda ekonominin yavaşlamaya başladığını da gösterdiğini dile getiren Zeytinoğlu, “Coğrafi riskleri ve darbe kalkışmasının ekonomiye etkilerini göz önüne aldığımızda üçüncü çeyrek büyüme oranının daha da gerileyebileceğini bekliyoruz. Yılsonu hedeflerimizden uzaklaşmamak için hükümetimiz tarafından alınan önlemlerin sonuç vermesi gerekiyor” dedi.

 

“SANAYİ VE HİZMET SEKTÖRÜ BÜYÜDÜ”

Yılın ikinci çeyreğinde sanayinin yüzde 3,9 ve hizmetler sektörünün yüzde 3,6 büyüdüğüne dikkat çeken Zeytinoğlu, “İmalat sanayi büyümesi, geçen yılın aynı dönemine göre 1,8 puan düşük gerçekleşti ve yüzde 3 oranında artışla büyümeye yeterli katkıyı veremedi. Sürdürülebilir büyümenin üretim ve ihracat artışıyla sağlanabileceğini her zaman vurguluyoruz” diye konuştu.

 

ÖNEMLİ GELİŞME

Öte yandan Merkez Bankası tarafından açıklanan ve 28,9 milyar dolar gerçekleşen cari açık rakamını da değerlendiren Zeytinoğlu, “Bu açık temmuz döneminde, geçen yılın aynı ayına göre 523 milyon dolar azaldı. Turizm gelirlerinin geçen yılın hemen hemen yarısı kadar olmasına rağmen bu gerilemenin, dış ticaret açığının azalmasından kaynaklandığını görüyoruz. Yıllık cari açığın tekrar azalışa geçmesi çok olumlu. Cari açıktaki bu gerilemeyi ülkemizin kredi notu derecelendirmesi açısından önemli buluyoruz” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki