Yuvacık barajı doldu

07 Temmuz 2015, Salı - 03:38

Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı, geçtiğimiz yıl neredeyse kurumaya yüz tutmuşken,  bu yıl adeta dolup taştı. Barajdaki doluluk oranı Cuma günü itibariyle yüzde 99’a ulaştı

Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı,  son birkaç yıldır yağışsız geçen kurak havalar nedeniyle defalarca kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Kuruma tehlikesinin en büyüğü ise geçtiğimiz yıl yaşandı.   Bunun üzerine Sakarya’nın su ihtiyacını karşıladığı Sapanca gölünden daha önce tedbir amaçlı olarak kurulan hat ile Yuvacık’a su çekildi. Hem Sakarya’nın hem de Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılamaya başlayan Sapanca Gölü’de yaklaşık 30 ile 40 metre arasında bir çekilme yaşadı.  İSU yetkilileri tasarruf konusunda birçok toplantı düzenledi. Nerdeyse her Cuma günü Camii’lerde namaz öncesi yağmur duaları yapıldı.

YENİDEN DOĞDU 

Yuvacık Barajı ve Sapanca Gölü tam kuruma aşamasına geldiğinde kış ayları geldi. Geçtiğimiz yıl Kış aylarında nerdeyse hiç yağmayan Kar ve yağmur, oldukça etkili olarak sık sık kendini gösterdi. Hatta daha önce pek fazla yağışın görülmediği Nisan ayında yağmurla birlikte tekrar kar yağışı görüldü. Mayıs ve Haziran aylarında da sıklıkla yağış meydana geldi. Durum böyle olunca Kocaeli’nde yağmur yağışından dolayı bazı istenmeyen mağduriyetler yaşansa da, geçtiğimiz yıl kuruma tehlikesi geçiren Yuvacık Barajı ile yok olmakla karşı karşıya kalan Sapanca Gölü adeta yeniden doğdu. Yuvacık Barajı son yılların en üst seviyesi olan yüzde 99 doluluk oranına ulaştı. Kandıra’a bulunan Namazgâh Barajı ise yüzde 76 yı gördü. Sapanca Gölü’de eski seviyesine geri döndü. Hatta bazen yağışlar nedeniyle gölde taşmalar bile yaşandı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki