Yusuf Doğan: Cahillikten kurtulmanın yolu…

Yusuf Doğan: Cahillikten kurtulmanın yolu…
27 Ocak 2016, Çarşamba - 13:47

İlim Yayma Cemiyeti Kocaeli Şubesi “Cami Merkezli Hayat” adıyla panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak katılan Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan “Cahillikten kurtulmanın yolu camilerin merkez olmasıdır” açıklamasında bulundu.

İlim Yayma Cemiyeti Kocaeli Şubesinde 15 günde bir düzenlenen panellerin bu haftaki konusu “Cami Merkezli Hayat” oldu. İlim Yayma Cemiyetinin şube binasında gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak Kocaeli Müftüsü Yusuf Doğan katıldı. Program İlim Yayma Cemiyeti’nde öğrenci olarak kalan Melih Keskin’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Panele İlim Yayma Cemiyetinden ve birçok STK’dan temsilci katıldı. 

 

MÜFTÜNÜN EMRİNDEYİM

Panelin açılış konuşmasını yapan İlim Yayma Cemiyeti Kocaeli Şube Başkanı Feyzi Utaş, “15 günde bir gerçekleştirdiğimiz panellerimizden biri olan bu haftaki panelimizin konusun ‘Cami Merkezli Hayat’ olacak. Bu tarz programlarda alanında uzman kişilerin konuşması ile burada bulunan arkadaşlar ve toplum aydınlanacaktır. Panelimizde konuşma yapacak olan müftümüzü Rize’de görev yaptığı süre zarfında yaptığı çalışmalardan tanıyoruz. Kentimize de yapacağı çalışmalar ile renk katacağına şüphemiz yok. Bizimle ilgili bir isteği olursa emrindeyiz, her zaman birlikte çalışmaktan onur duyarım” açıklamasında bulundu.

 

İNCİL BOZULMUŞ KİTAP

Panelist olarak İlim Yayma Cemiyeti’nin programına katılan Kocaeli Müftüsü Yusuf Doğan “Camiyi hayatımızın merkezine koyabiliyor muyuz? Öncelikli olarak bunu ele almamız gerekiyor. Cami eşittir kimlik demektir. Hıristiyanlara baktığımız zamanda bunların misyonerleri İncil’i ellerine alıp diyar diyar dolaşır kendi kitaplarını anlatırlar. Bozulmuş kitap olmasın rağmen bunu yaparlar. Bazı Hıristiyan ülkelere gittiğimiz zaman da deyim yerindeyse adım attığımız yerde kilise görebiliriz. Hâlbuki sadece Pazar günleri bunların ibadetleri vardır. Bizler ise günün her saati ibadet ederiz ancak buna rağmen camiyi merkezimize alamıyoruz” dedi.  

 

CAMİLER KAYBOLUYOR

Eğer mahallemizin merkezi cami değil ise ve biz cami kimliğini oluşturamıyor isek orası bizim mahallemiz değildir diyen Doğan “Camiler torna merkezi gibi insan üretmeli. Modern kent demek mabetsiz kent demek değildir. Günümüzde camiler, yüksek binaların arasında kayboluyor. Eğer biz cami yapamıyorsak toplu konutlar olsun, siteler olsun buraların en güzel noktasına bir mescit yapmalıyız. Mescit yapacağınız yer rutubetli, uzak köşede bir yer olmasın” açıklamasında bulundu.

 

CAMİYİ MERKEZE KOYMALIYIZ

İl Müftüsü Doğan, “İslam toplumunun yeniden dirilmesinin tek yolu var o da camiyi hayatımızın merkezine almaktır. Eğitimi camilere indirmeliyiz. Cahillikten kurtulmak için hayatımızın merkezine camiyi koymalıyız. Bu sadece yapısal anlamda değil işlevsel anlamda da olmalı” ifadelerini kullandı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki