YSK barajı aşan partileri açıkladı

YSK barajı aşan partileri açıkladı
02 Kasım 2015, Pazartesi - 01:15

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, "Kurulumuza intikal eden kesin olmayan sonuçlara göre, yüzde 10'luk barajı aşan siyasi partiler AK Parti, CHP, MHP, HDP'dir. Kesin seçim sonuçları itiraz süreleri dikkate alındığında 11-12 gün sonra açıklanacaktır" dedi.

Güven, yaptığı açıklamada, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin sonuçlandığını bildirdi.

Yurtiçi seçimlerin tamamlandığını belirten Güven, yurtdışı seçmen kütüğünde kayıtlı seçmenlerin kullandığı oyların daha önce getirilerek güvenli şekilde saklandığını ve yurtiçi seçmenlerin kullandığı oylarla büyük oranda sayıldığını ifade etti.

Güven, "Kurulumuza intikal eden kesin olmayan sonuçlara göre, yüzde 10'luk barajı aşan siyasi partiler AK Parti, CHP, MHP, HDP'dir. Kesin seçim sonuçları itiraz süreleri dikkate alındığında 11-12 gün sonra açıklanacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Sandık sonuç tutanaklarının taranarak sisteme alınması nedeniyle SEÇSİS'te vatandaş portalının bu akşam geçici olarak önceki seçimlerde olduğu gibi hizmete kapatıldığını aktaran Güven, bu işlem tamamlandığında portalın yeniden hizmet vermeye başlayacağını ifade etti.

Güven, siyasi partilerin bilişim uzmanları ile AGİT temsilcilerinin SEÇSİS bilişim merkezinde veri akışını takip ettiklerini belirterek, sandık ölçekli seçim sonuçlarının, talep eden siyasi parti genel merkezleriyle eş zamanlı ve sorunsuz paylaşıldığını, bu paylaşımın sürdüğünü bildirdi.

Başkan Güven, seçimde görev yapan tüm kesimlere teşekkür ederek, seçimin ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki