YÖK’le birlikte imparatorluk yaratıldı

YÖK’le birlikte imparatorluk yaratıldı
28 Şubat 2016, Pazar - 13:25

Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener, KOÜ’nün akademik ve idari personelinin sorunlarıyla alakalı sendikal çalışmaların nasıl yürütüleceğine yönelik açıklamalarda bulundu.

Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener, yönetimi ve Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) idari ve akademik personeli, Yelken Kulübü’nde, kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Eğitim-İş Şube Başkanı Bilal Şener yapmış olduğu basın açıklamada, “Bildiğimiz üzere 1981 yılında çıkarılan YÖK yasasıyla fakülte ve yüksekokullar bir araya toplanarak bir kurul altında toplandı. Aslında bu oluşumla birlikte imparatorluk yaratıldı diyebiliriz. Hiyerarşik olarak sert bir yönetim tarzı oluştu. YÖK’ün kurulmasıyla birlikte akademik ve idari personelin yaşadığı bir takım sorunlar oluşmaya başladı” ifadelerini kullandı.

 

KAYGAN ZEMİNDE

Şener açıklamasına, “Ülkemizdeki üniversitelerin yapısına baktığımızda bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar uluslar arası düzeyde üniversitemiz var. Özellikle son yıllarda üniversitelerimiz büyük lise formatını almış durumda. ARGE bölümlerinin çalışmadığı ve çalıştırılamadığı bir yapı mevcut. Akademisyen arkadaşlarımızın çalışma şartlarının iyi olmaması ARGE bölümlerinin çalışmalarını direk etkilemektedir. Kurumsal anlamda personelin çalışma şartlarının düzenlenmesiyle ilgili de değişik bir uygulama tarzı mevcut. Her akademisyen hemen hemen kaygan bir zemin üzerinde çalışıyor. Yarın ne gibi bir sorunla karşılaşacağım kaygısıyla çalışmaya devam ediyorlar” şeklinde devam etti.

 

MAĞDUR DURUMDALAR

Üniversitelerde çalışan araştırma görevlilerinin çalışma şartları bakımından zor durumda olduğunu belirten Şener, “33 A kadrosunda iseniz işinizi garanti olarak görüyorlar ancak 50 D kadrosunda iseniz emeğinizi sömürüyorlar. Kadrolu işe sıra geldiğinde ise kadro yok diyorlar. Bu durumda mağdur olanlar araştırma görevlileri oluyor.  Doktora çalışmalarını iyi yürütseler de ilerisi için bir garantileri yok. Bizim ise sendikal anlamda görevimiz üniversitelerimizi gerçekten araştırma yapacak, ülkenin öncülüğü ve önderliğini yapacak duruma getirmek” dedi.

 

ORANIMIZ ÇOK DÜŞÜK

AKP iktidara gelmeden önce “YÖK kapatılsın diyenler YÖK’e dört elle sarıldılar” diyen Şener, “AKP ve YÖK kontrolü birlikte ele geçirdiler. Bunu sonucu olarak da YÖK kapatılsın diyenler çözümü YÖK’e dört elle sarılmakta buldular. Türkiye’de her ile bir üniversite kuruldu. Ancak üniversitelerimizde eğitim kalite düştü. Kore’de üniversitesi mezun oranı yüzde seksen iken, Türkiye’de bu yüzde yirmilerde. Sendikal anlamda Kocaeli Üniversitesi’nde nasıl bir çalışma yöntemi geliştirebiliriz ve üniversitemizin çalışanlarının sendikalaşması durumunda neler yapabiliriz konusunu birlikte değerlendireceğiz. Ülkemizde Bolonya şartlarına çıkmış üniversite sayısı çok az. Yapısal değerlendirmeden çok çalışan sorunları bizim sendikamızın konularından biridir” şeklinde konuştu.

 
 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki