Yeşilay Uyardı: "Alkole Ve Şiddete Hayır!"

18 Nisan 2015, Cumartesi - 20:33

Yeşilay Kocaeli Kadın Kolları Başkanı Rabia Sadiye  Atıcı, son zamanlarda giderek  artan ve hakkında sürekli fikir üretilen, medyada sıkça yer alan “şiddet” hakkında açıklama yaptı. Alkol ve şiddet davranışı arasında çok sıkı bir ilişki olduğunu söyleyen Atıcı:

      “Alkol kişilerde muhakeme yeteneğinin azalmasına sebep olmaktadır. Alkolün şiddet davranışını kolaylaştıran ve hızlandıran bir etki yaptığını söylemek mümkündür. Alkol ve beraberinde getirdiği şiddet, hem ülkemizin hem de dünyanın süregelen önemli sorunlarından biri olarak hala güncelliğini korumaktadır.  Alkol kullanan erkeklerin eşlerine ve çocuklarına şiddet uyguladıklarını görüyoruz. Alkolün etkisi  geçince  gelen pişmanlıklar, mahcubiyetler ise anlamını yitirmektedir. Çünkü bağımlılığın baskın olmasıyla sorumluluk  duygusu  azalmaktadır. Alkol aldığında kontrolünü kaybeden fertler; aile içinde kendini fiziksel olarak savunamayan diğer fertlere uygunsuz, saldırgan davranışlarına devam etmektedir. Bu davranış bozuklukları da maalesef özellikle çocuklarda ve gençlerde kalıcı hasarlar bırakmaktadır. Daha da kötüsü şiddete maruz kalan nesillerde de şiddet eğilimi görülmekte hatta şiddet davranışları kuşaktan kuşağa aktarılmaktadır.

    Ayrıca toplumsal yapıdaki insani değerlerin azalması, saygı ve sevgi eksikliği; hoşgörü gösterememe gibi davranışlar da artmakta, toplum için tehdit oluşturmaktadır. Aşırı alkol tüketen kişilerdeki depresyon, çaresizlik duygusu ve diğer psikolojik rahatsızlıklar; akabinde asosyal,  içine kapanık,  kişilikler oluşturmaktadır.

   Biz ”Yeşilay’a Gönül Veren Kişiler” olarak toplumdaki bütün bu olumsuzlukların önüne geçmek için eğitimin elzem olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda gençleri bilinçlendirici faaliyetlerde bulunmaya devam edeceğiz.  Halkımızın da bu konudaki çalışmalarımıza destek olmasını bekliyoruz. Ülkemizde ve dünyada bedensel ve ruhsal sağlığı bozulmamış yeni nesillerin yetişmesi ise bizim en önemli arzumuzdur.” dedi.         

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki