Yerleşim alanlarına yağan kömür tozuna vatandaştan tepki

Yerleşim alanlarına yağan kömür tozuna vatandaştan tepki
27 Eylül 2016, Salı - 11:03

 Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde bulunan Kocaeli Gebze Kömürcüler İhtisas Sanayi Bölgesi'nde yer alan tesislerden yerleşim alanlarına kömür tozu yağmasına vatandaşlar tepki gösterdi.
Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde 2012 yılında faaliyete geçen Kocaeli Gebze Kömürcüler İhtisas Sanayi Bölgesi'nde yer alan tesislerden Dilovası Turgut Özal mahallesine kömür tozu yağdığını iddia eden mahalle halkı durumu protesto etti. Ellerindeki pankartlar ile kömür tozlarına karşı eylem düzenleyen mahalle halkı, 2012 yılından bu zamana kadar evlerine her gün kömür tozu yağdığını belirterek mahallelerini kömür tozu kapladığını, evlerinde pencere ve kapı açamadıklarını, dışarıya çamaşırlar asamadıklarını belirttiler. 
"Kömür ocakları ile alakalı çözüm istiyoruz”
Düzenlenen eylemde konuşan Dilovası Turgut Özal mahallesi Muhtarı Mehmet Şirin Barış, “Bu halkın sıkıntıları mahallenin yukarısında bulunan kömür ocakları ile alakalıdır. Burada sürekli olarak mahallede yaşayan kadınlar kömür tozu yüzünden bana hep sitem ediyorlar. Mahallemizle alakalı sorunlarını sürekli belirtiyorlar. Bu kömürcüler ile ilgili yetkililere sesleniyoruz ve biran önce burası ile alakalı bir çözüm istiyoruz” dedi.
“Kömür yüzünden maske ile dolaşıyorum”
Mahalleye yağan kömür tozu yüzünden maske ile dolaşan 54 yaşındaki Cevdet Doğan ise “Kömür yüzünden maske ile dolaşıyorum. Çoluk çocuk hep hasta. Camlarımızı açamıyoruz. Rahat yatamıyoruz. Bu kömür ocağının buradan kaldırılmasını istiyoruz. Sadece biz değil herkes şikayetçi. Elbiselerimizi dışarıya asamıyoruz. Gece sıcaktan camlarımızı açamıyoruz, camlarımızı açtığımız zaman evlerimizin içerisinde kömür giriyor” şeklinde konuştu.
Kömür ocaklarının kapatılmasını isteyen 53 yaşındaki Raife Yiğit, “Benim oğlum astım hastası oldu. Ben ne yapacağım. Her gün doktora götürüyorum. Doktor bile çare bulamıyor. Biz istemiyoruz bu zehri” ifadelerini kullandı.
Vatandaşlar kömür ocaklarının kaldırılması ve hastalıklarından kurtulmak için yetkilerden yardım istiyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki