YERİN ÜSTÜNDEKİ YİĞİTLER,ÇANAKKALE'DEN DÖNDÜ!!!

27 Nisan 2015, Pazartesi - 21:23

İLK-ÇEV İzcileri, Zaferlerin 100. Yılında Çanakkale Kampını Tamamladı!!!

Gebze İlim,Kültür ve Çevre Kulübü Derneği(İLK-ÇEV) izcileri, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2014 yılı Gençlik Projeleri Destek programı kapsamında, İLK-ÇEV tarafından yürütülen '’Sanayi Bölgesi Gebze’de,Çocuklar İzcilikle Tanışıyor''Projesi kapsamında Çanakkale Savaşları ve zaferlerinin 100. yılında “Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nı” tamamladı.

10 Bine Yakın İzci, 57. Alay Karargahında Kamp Yaptı

Kampa, yurdun dört bir yanından gelen izciler ile yurtiçi ve 26 ülkeden gelen diğer izcilerle beraber yaklaşık 10 bin kişi katılarak, Çanakkale’nin Eceabat ilçesindeki 57. Piyade Alayının taarruz öncesinde karargah olarak kullandığı Kışla Mevkiinde 22 – 26 Nisan 2015 tarihleri arasında kamp yaptı.

23 Nisan 2015 tarihindeki açılış töreni ve resmi geçide katılan izciler, kamp süresince izcilik faaliyetlerine devam etti.

 

İLK-ÇEV İzcileri, Tıpkı Dedeleri Gibi Cuma Namazında Saf Tuttu!!!

Türkiyenin dört bir yanından ve farklı ülkelerden gelmiş binlerce izci, tıpkı 100 yıl önceki şehit dedeleri gibi hep birlikte Cuma Namazı’nda saf tuttu.

İLK-ÇEV İzcileri, 57. Alay İntikal Yolunda Şehitlerin İzinden Yürüdü!!!

25 Nisan 2015 tarihinde sabah namazının hemen öncesinde kamp alanı yakınında, savaş yıllarındaki gibi top atışları gerçekleştirildi. Top sesleri ve barut kokusuyla uyanan izciler, yine toplu şekilde sabah namazı kıldı. Ardından kızarmış hamur ve kırık buğday çorbası ile kahvaltı yapan izciler, başlarında “enveriye kabalağı”, sırtlarında “dedeciğim ben geldim” yazan cepkenleriyle, “kınalı Hasan” gibi saçlarına kına yakılarak Mehter Marşı ile Conkbayırı’na doğru yola çıktı.

 

30 Bine Yakın Katılımcı Conkbayırı’na Yürüdü!!!

Kınaların yakılmasıyla yola çıkan izciler, askerler, siviller, üniversite, askeri lise ve harpokulu öğrencileri ile buluşarak, yaklaşık 30 bin kişilik katılımcıya ulaştı. Şafakla birlikte başlayan yürüyüşle 20 km.’ye yakın yol katedildi. 57. Alay yolu boyunca Çanakkale Savaşı’na katılanların kıyafetlerini giymiş askerlerin mizansenleri canlandırıldı.

Yürüyüş organizasyonuna Genelkurmay Başkanlığı, Çanakkale Valiliği, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye İzcilik Federasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) destek sağladı.

Patika, dağ, dere ve geçitlerden oluşan yürüyüş yolunu yaklaşık 8 saatte başarıyla tamamlayan İLK-ÇEV izcileri ise tekrar kamp alanına döndü.

İlk-Çev Gençlik Komisyonu Başkanı ve Proje Üyesi Safa Tonyalı yaptığı açıklamada; “ Bu yıl da Çanakkale Milli Bilinç Kampı’na, 15 izci ve 5 liderimizle birlikte katıldık. İzcilerimiz, ana babalarının huzurunda kınalar yakılıp, dualarla geldiler. Burada ecdadımızı yad ederek canları pahasına vatan, millet ve maneviyat uğruna verdiği destansı mücadelenin bedelini yaşayarak öğrendiler. Milli manevi duygularla donanarak evlerine geri döndüler” dedi

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki