Yargı emekçileri ile alay edilmiştir

06 Ocak 2016, Çarşamba - 13:44

Büro Emeklileri Sendikası üyesi ve Adalet Bakanlığı personeli Candan Eryılmaz, yükselme sınavlarında haksızlık yapıldığını iddia ederek, “mülakatta sorulan sorular ile yargı emekçileri ile alay edilmiştir” dedi.

 

Büro Emekçileri Sendikası(BES) Kocaeli Şube üyeleri,  mesai saatinin yemek arasında fırsat bularak sendika binasında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Adalet Bakanlığı’nda çalışan personelin görevde yükselme sınavlarında haksızlık yapıldığını iddia eden BES üyesi Adalet Bakanlığı personeli Candan Eryılmaz, “Mülakat sınavında sorulan sorular, liyakati esas almaktan uzak olup, adeta yargı emekçileri ile alay eden cinsten sorular olmuştur. Bu sorular genel kültür özelliği taşımamakta, uzmanlık gerektiren bir alan sorusu niteliği taşımaktadır. Binlerce yargı emekçisi sözlü sınav sonuçlarına göre mağdur edilmiştir. Buradan hareketle Adalet Bakanlığının yargı emekçilerinin mağduriyetini ortadan kaldıracak adımları atmaya davet ediyoruz. Sözlü sınavlar iptal edilmeli ve atamalar yazılı sınav sonucuna göre yapılmalıdır” dedi.

HUKUKSUZLUK DEVAM EDİYOR

Açıklamayı okuyan Adalet Bakanlığı personeli ve aynı zamanda BES üyesi olan Candan Eryılmaz, “Mülakat uygulamasının kaldırılması veya yapılan mülakat sınavları ile ilgili yargısal denetimi sağlayacak alt yapının tüm unsurları ile oluşturulmasına ilişkin idareyi bağlayan danıştay kararları olmasına rağmen hukuksuzluk devam etmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından açılan görevde yükselme sınavlarında ortalama 40 bin yargı emekçisinden koşulları uygun olan 7 bin 818 yargı emekçisi görevde yükselme sınavına girmiş olup, 7 bin 213 kişi barajın üzerinde puan alarak yazılı sınavı kazanmıştır.

GEREKSİZ SORULAR SORULDU

Mülakat sınavında sorulan sorular, liyakati esas almaktan uzak olup, adeta yargı emekçileri ile alay eden cinsten sorular olmuştur. Mülakat sınavına giren adaylara “Mehmet Akif Ersoy’un doğduğu apartmanın adı nedir, Atatürk'ün cenaze namazını kim kıldırdı?” şeklinde mesleki bilgi ve birikim gerektirmeyen hatta bilinmesi kültürel açıdan da gerekli olmayan soruların sorulduğu bilinmektedir. Diğer taraftan “Anayasa’nın 17. Maddesini açıklayınız,” şeklindeki sorular genel kültür özelliği taşımamakta, uzmanlık gerektiren bir alan sorusu niteliği taşımaktadır. Dolayısıyla sorulan soruların genel anlamda yazı işleri müdürü seçme niteliği taşımadığı ortadadır.

BİNLERCE KİŞİ MAĞDUR EDİLDİ

Büro Emekçileri Sendikası olarak görevde yükselme sınavı ile ilgili olarak Adalet Bakanlığı ile görüşerek sınav sürecinin adaletli sonuçlanması yönündeki taleplerimizi ve kaygılarımızı paylaştık. Sözlü sınav maddesinin iptaline yönelik dava açtık. Binlerce yargı emekçisi sözlü sınav sonuçlarına göre mağdur edilmiştir. Ortaya çıkan bu mağduriyetler aynı zamanda Adaletin tesis edilmesi gereken Adalet Bakanlığına güveni yok etmekte, adaletsizliği meşrulaştırmaktadır. Buradan hareketle Adalet Bakanlığının yargı emekçilerinin mağduriyetini ortadan kaldıracak adımları atmaya davet ediyoruz. Sözlü sınavlar iptal edilmeli ve atamalar yazılı sınav sonucuna göre yapılmalıdır. Süreci takip edeceğiz” dedi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki