Yapı Yol-Sen: ''HGS hizmetini karayolu personeli versin''

20 Şubat 2016, Cumartesi - 16:30

Yapı Yol-Sen Şube Başkanı Etem Kartal OGS – HGS ve SGS sistemlerinde yaşanan sorunlarla ilgili yaptığı açıklamada, “HGS hizmetini karayolu personeli versin” dedi.

Yapı Yol -Sen Kocaeli Şubesi’nde bugün OGS – HGS ve SGS sistemlerindeki yeniliklerden kaynaklı sorunlarla ilgili basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Etem Kartal, “Şimdiye kadar yaşanan bütün özelleştirmelerden halkımız zararlı çıkmıştır. Gelinen noktada tamamı özelleştirilemeyen Köprü ve Otoyolların bir kısım hizmetleri taşeron veya hizmet alımı yöntemi ile sunulmaktadır. HGS bunun en canlı örneğidir. Taşeron olarak kullanılan PTT ve onun anlaştığı kişi ve/ya kurumlarla olan anlaşma sonlandırılmalıdır. Karayolları bu hizmeti yetişmiş ve deneyimli personeli ile sorunsuz yerine getirebilir. İlk önce kurum kendi hizmetlerini, HGS satış, dolum ve buna bağlı tüm ödemeler gibi, kendi personeli eliyle her otoyol giriş ve çıkış noktasında, daha sorunun en başında çözümünü de sunarak yapabilir” dedi. 


YÜKSEK MİKTARDA CEZA KESİLİYOR

Etem Kartal açıklamasın şöyle devam etti: “Son yeniliklerle birlikte OGS – HGS ve SGS otoyol ve köprülerden ücretli geçişi sağlayan sistemlerdir. Toplamda yaklaşık 12 milyon abonesi ile halka hizmet veren sistemler 95 noktada kullanılmaktadır. SGS köprülerde kullanılan ortak sistemdir. Ocak 2014 Tarihinde hizmete girmiştir. OGS ve HGS etiketi olan tüm sürücüler bu sistemi kullanarak geçişlerini sağlamaktadırlar. Köprüler için ortak olan bu sistem, otoyollar için ortak kullanım sunmamaktadır. Bunun farkında olmayan sürücüler bazen, çapraz geçiş yapmakta dolayısı ile fazla ücret ödeme durumunda kalmaktadır. OGS – HGS ve SGS sistemleri üzerinden çok büyük bir kitleye hizmet verildiğinin farkında olunmalı. Bu hizmetlerin, kamu veya özel bankalar veya şirketler eliyle yürütülmesi sağlıklı değildir. Yaşanan sorunlarda bunu çok net ortaya koymaktadır. Son günlerde özellikle HGS’den kaynaklı bir takım sorunların yaşandığı ve vatandaşlara yüksek miktarlarda cezalar gittiği bilinmektedir. Aslında bu durum yeni değildir.

CEZALAR İPTAL EDİLMELİ

Vatandaşların cezaları af edilmelidir. Bilinçli olarak kurumu zarara uğratma pahasına, etiket kullanmadan veya farklı şekillerde geçen art niyetli kişiler her hangi bir af kapsamına alınmamalıdır. Bakanlıktan yapılan açıklamalarda, önce sürücülerden cezalarını yatırmaları ve sonrasında itirazlarını yapmaları istenmektedir. Bu doğru bir yöntem değildir. Bazı araç sahiplerine giden cezaların ödenmesinin ekonomik açıdan çokta kolay olmadığının bilinmesi gerekmektedir. İtiraz süresi bittikten sonra eğer sürücü gerçekten cezalı durumda ise o zaman bir ödeme formülü sunulmalıdır. Gelinen noktada tamamı özelleştirilemeyen Köprü ve Otoyolların bir kısım hizmetleri taşeron veya hizmet alımı yöntemi ile sunulmaktadır. HGS bunun en canlı örneğidir. Taşeron olarak kullanılan PTT ve onun anlaştığı kişi veya kurumlarla olan anlaşma sonlandırılmalıdır. Karayolları bu hizmeti yetişmiş ve deneyimli personeli ile sorunsuz yerine getirebilir. İlk önce kurum kendi hizmetlerini, HGS satış, dolum ve buna bağlı tüm ödemeler gibi, kendi personeli eliyle her otoyol giriş ve çıkış noktasında, daha sorunun en başında çözümünü de sunarak yapabilir.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki