VATANDAŞ ÇİLEDEN ÇIKIYOR!

19 Kasım 2014, Çarşamba - 16:52

Çayırova’da olduğu gibi Her gün ülke genelinde pek çok seyyar satıcı sokaklarda gürültü kirliliğine neden olmakta.

Gazetemizi arayan vatandaşlar yetkililere seslenerek acilen önlem alınmasını istediler. Araçlarda çevreye gürültü kirliliği yapan megafon, mikrofon, hoparlör gibi ses cihazlarıyla ve çaldıkları kornalarla aşırı şekilde gürültü yaparak rahatsızlık veren ve evlerinde bulunan yatalak hastalar, bebekler, çocuklar ve öğrencileri, gece çalışıp gündüz dinlenenleri çıkarılan gürültüyle rahatsız eden halk sağlığını olumsuz yönde tehlikeye atan seyyar satıcılar çok sayıda yasa ve yönetmeliği ihlal etmektedir.

 

ÇEVREYE RAHATSIZLIK VERİYORLAR

Araçlara Megafon bağlayıp yüksek sesle herhangi bir satışın yapılması yasak, yapılan alışverişte fiş kullanılmaması ikinci bir yasağın ihlali anlamına geliyor. Bu tür satıcılardan alınan ürünlerin kalitesinde bir sorun olduğunda değişme şansı olmadığı gibi eksik ölçülerle satış yapanlarda olabiliyor. (Ayrıca Trafik kanununa göre tarım hizmeti için kullanılan Traktörlerle satış yapılması da yasak) Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yönetmeliğine göre; Yüksek sesle bağırarak ve ses yükseltici hoparlörlü araçlarla ya da durarak satış, reklam, ilan yapmak ve müşteri çağırma maksadıyla bağırıp çağırmak, korna çalmak yasaktır.

 

ACİLEN YETKİLİLER SEYYAR SATICILARA ÖNLEM ALSINLAR

Bu kuralları ihlal eden satıcıları zabıtalarca tespit edilip haklarında Kabahatler kanununa işlemler yapılıyor para cezaları verilerek kullanımı yasak olan anfi, hoparlör, mikrofon ve megafon gibi ses yayın cihazlarına el konuluyor. Tekrar edenlerin araçları bağlanıyor.

Bir grup vatandaşın, ekmek parası kazanıyorlar ucuz ürün satıyorlar diye destekleyip alış veriş yaptığı bu seyyar satıcılara Çayırovalı vatandaşlar ise gürültü kirliliği yaptıkları için çocuk, hasta ve yaşlıları günün her saatinde rahatsız etmeleri yüzünden şikayetçi oluyor. Alt katlarda oturan vatandaşlar evlerinde sessiz, sakin ve huzurlu bir ortamda yaşamak istiyor ve gürültü kirliliği yapanlardan alışveriş yapmamaya çalışıyor. Kanun ve yönetmeliklerde belirtildiği gibi şehrin göbeğinde binlerce dairenin olduğu sessiz sokaklara gelip megafonla bağırarak satış yapmaya çalışarak, vatandaşları rahatsız etmeye kimsenin hakkı yok. Genellikle belediye zabıtaları tarafından denetlenen bu satıcılar tespit edildiklerinde ses cihazlarına el konuluyor ve arabaları bağlanıyor.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki