Vardan: “Yargıda-eğitimde-bürokraside reform şart!”

11 Nisan 2015, Cumartesi - 16:50

 

Akgiray: “Türkiye öz sermaye modeline geçmeli”

 

G 20 Gelecek Dünya Gelecek Türkiye Paneli’nin ikinci oturumunda ‘Dünya Ekonomisinin Geleceği’ni ele alan konuşmacılardan DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, “Değişen dünyada koşanlar trendinde olacak mıyız?Türkiye bugüne kadar büyük bir iş başardı ve şimdi yeni bir atılım yapmalıyız. Yatırım çekmek ve büyümek için bürokraside, yargıda ve eğitimde reform yapmalıyız” dedi.

 

 

 

Panelin bir değer ismi Prof. Dr. Akgiray ise, “Bizim öz sermayeyle büyüme modeline geçmemiz lazım. Bu sistem değişmeli” dedi.

 

AKADEMİSYENLER ELE ALDI

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in ev sahipliğinde Gebze Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen G 20 Gelecek Dünya Gelecek Türkiye Paneli’nin ikinci oturumunda ‘Dünya Ekonomisinin Geleceği’ kapsamlı şekilde ele alındı. Merkez Bankası Para Politikası Kurul Üyesi Doç. Dr. Ahmet Faruk Aysan’ın moderatörlüğünü üstlendiği ikinci oturuma Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Vedat Akgiray, Dünya Gazetesi ve SETA’dan Hatice Karahan, DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan konuşmacı olarak katıldı.

ÖZ SERMAYELİ BÜYÜME MODELİ ŞART

Aysan’ın açılış konuşmasıyla başlayan ikinci oturumda ilk olarak Prof. Dr. Vedat Akgiray söz aldı. “Dünyada her şey borca dayanıyor. Toplam alacak toplam borcu karşılamıyor. Bu borç ödenecek büyüklükte değil. Paradigma değişmeli” diyen Prof. Dr. Akgiray, “Bizim öz sermayeyle büyüme modeline geçmemiz lazım. Orta gelir tuzağından kurtulmak için bir değişiklik bir sıçrama yapmamız lazım. Sistemler ne kadar optimal tasarlansa da içindeki kişilerin iyi insanlar olması lazım. Yoksa yürümez. Mevcut sistem faizle borçlanmayı teşvik ediyor. Öz sermayeyle yatırımı ise vergilendiriyor, cezalandırıyor. Bu sistem değişmeli” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

KOŞANLAR TRENDİNDE OLMALIYIZ

Prof. Dr. Vedat Akgiray’ın ardından haziruna bir sunum yapan Doç. Dr. Hatice Karahan, G 20 Ekonomik olarak ne yapmaya çalışıyor konusuna değindi. Karahan’ın ardından bir konuşma yapan DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ise, “Böylesi önemli ve güzide toplantıyı düzenleyen Gebze Belediye Başkanımızı kutlamak ve teşekkür etmek isterim. Değişen dünyada koşanlar trendinde olacak mıyız? Değişen dünyanın neresinde olacağız. Farklılaşmadan ve farkımızı ortaya koymadan bir yere gelemeyiz. Türkiye bugüne kadar büyük bir iş başardı ve şimdi yeni bir atılım yapmalıyız. Yatırım çekmek ve büyümek için bürokraside, yargıda ve eğitimde reform yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki