Valilikten Bayram Tedbirleri

Valilikten Bayram Tedbirleri
09 Eylül 2016, Cuma - 12:39

Kurban Bayramına sayılı günler kala, Kocaeli Valiliği vatandaşın bayramı huzur ve güven içinde geçirmesi için aldığı tedbirleri, madde madde kamuoyu ile paylaştı. Ayrıca yapılacak olan silah yol denetimleri konusunda da uyarıda bulundu.

 

Kocaeli Valiliği'nin madde madde açıkladığı önlemlerde ilk sırayı güvenlik önlemleri aldı. Buna göre İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı, sorumluluk bölgelerinde umuma açık
eğlence ve istirahat yerlerinde denetime ağırlık verecek, devriye hizmetlerini artıracak, trafik kontrollerini mevcut genelgeler doğrultusunda sürdüreceklerdir. Trafik akışının düzenli sağlanması için gerekli tedbirler alınacaktır. Bayram öncesi ve dönüş sırasında otoyol, D­100 ve D­130 karayollarında ekip sayıları artırılacak ve riskli noktalarda ekip bulundurulacaktır.

YOLLARDA SIKI DENETİM
Yine güvenlik önlemleri çerçevesinde Bayram öncesi ve sonrası oluşacak yoğunluk da dikkate alınarak İl Emniyet Müdürlüğü tarafından TEM Otoyolunda her 10 km. de bir trafik ekibi görevlendirilerek denetim yapacağı, Hava karardıktan sonra ekip otolarının flaşörleri mutlaka açık tutulacağı belirtildi.

BAYRAM BOYUNCA SİLAH DENETİMİ
Her bayram olduğu gibi bu yılda güvenlik konusunda alınan tedbirlerden en önemlisi silahlı sevincin önüne geçmek amacıyla alınan tedbirler oldu. Buna göre 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanunun ilgili maddelerine istinaden, bayram süresince silah atılmasına müsaade edilmemesi, Kanun hükümlerine aykırı hareket edenlerin takip edilerek adli ve idari tahkikat yapılması sağlanacağı duyuruldu. Ayrıca Bayram öncesi alışverişi yapanların hırsızlık, kapkaç, yankesicilik gibi yasadışı faaliyetlerle mağdur olmasını önlemek maksadıyla resmi ve sivil ekiplerinde bu tip kalabalık noktalarda görevlendirileceği belirtildi.

TAKVİYE EKİPLER OLACAK
Açıklamada Altyapı konusunda alınan tedbirler ise şu şekilde sıralandı. Belediye başkanlıkları, iş yeri denetim faaliyetlerine ağırlık verecek, yangın, kanalizasyon ve su arızalarına karşı mevcut planlarını gözden geçirecek, nöbetçi ekipler takviye edilecek, olası durumlara karşı hazırlıklı olacaklardır. Halkın istek ve şikâyetlerini bildirecekleri telefon numaraları yazılı ve görsel medya aracılığı ile vatandaşlarımıza duyurulacaktır. Herhangi bir elektrik kesintisi yaşanmaması için SEDAŞ tarafından gerekli tüm tedbirler alınarak, eksiklik varsa derhal giderilmesi ve arızaya anında müdahale edilebilmesi için bağlı birimlerindeki personel sayısının takviye edilmesi sağlanacaktır. Haberleşmenin sağlıklı bir şekilde sağlanabilmesi için TELEKOM tarafından gerekli tüm tedbirler alınacaktır. İSU Genel Müdürlüğü içme suyu ve kanalizasyon hizmetlerinin aksamaması ve muhtemel arızalara müdahale için yeterli ekip görevlendirecektir.

BAKIM VE ONARIM YAPILMAYACAK
Yine alınan tedbirlerde ulaşım konusunda da bir dizi tedbirler alınması kararlaştırıldı. Bu tedbirlere göre Otoyol, D­100, D­130 ve Kandıra yolunda trafiğin aksamadan yürütülmesi için Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığınca önlemler alınacak. Ayrıca Karayolları 14.Şube Şefliği, Tütünçiftlik Bakım İşletme Şefliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, olumsuz hava koşullarına karşı hazırlıklı olacaklar, sorumluluk alanlarındaki yolların trafiğe açık tutulması için gerekli çalışmaları yapacak, acil müdahale ekipleri oluşturulacak. Bayram tatili süresince.09.2016 – 15.09.2016 yol bakım ve onarım çalışması yapılmayacak.

HİZMETLER KESİNTİSİZ YÜRÜTÜLECEK
Valilik tarafından il müdürleri ve belediye yetkilileri tarafından yapılan toplantıda, sağlık konusunda da bir dizi önlem alındı. Buna göre? İl Sağlık Müdürlüğü acil servis hizmetlerine önem vermek suretiyle, nöbet hizmetlerinin aksamaması için gerekli tedbirleri alacak ve Hastane ile diğer sağlık birimlerinde hizmetlerin kesintisiz yürütülmesi için personel planlaması yapacak.

SOKAKLARDA KURBAN KESİLMEYECEK
Sokaklarda gelişi güzel kurban kesimlerinin yapılmaması için tebrileri arasında bu konuyada yer veren Kocaeli Valiliği, Belediyelerce kurban kesim yerleri oluşturulacak, kesim yerleri dışında yapılabilecek kurban kesimleri nedeniyle görüntü kirliliğine meydan verilmemesi için gerekli ilave tedbirler her birim tarafından ayrıca alınacak vatandaşlarımız bu konuda görsel ve yazılı medya aracılığı ile bilgilendirilecektir. 

İŞ YERLERİ DENETLENECEK
Valiliğin 5 ana başlık altında topladığı ve kamuoyuna duyurduğu son alınan tedbir ise denetimler oldu. Bayram boyunca Kocaelinde faaliyet gösteren lokanta, pastahane, fırın gibi gıda maddeleri üreten işyerleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve belediye zabıta ekiplerince etkin bir şekilde denetleneceği duyuruldu. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki