Ücretsiz ulaşımda kriz çözülüyor

Ücretsiz ulaşımda kriz çözülüyor
11 Nisan 2016, Pazartesi - 13:05

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası üyeleri 6 Nisan tarihinde yaptıkları basın açıklaması ile ücretsiz taşınmayacağını duyurmuştu.

Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası’nın ücretsiz taşıma kararını durdurmasının ardından AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, oda başkanı ve üyeleri ile bir araya gelerek krizi çözdü. Otobüsçüler 30 Nisan’a kadar geçmişe dönük 13 aylık ödemelerinin tamamının yapılmasını bekleyecek. 30 Nisan Cumartesi gününe kadar ödeme yapılmadığı takdirde otobüsçüler 1 Mayıs itibariyle eylem yapmaya başlayacak. 
EYHAN TOPLANTI YAPTI
Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası üyeleri 6 Nisan tarihinde yaptıkları basın açıklaması ile ücretsiz olarak taşınan 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçisi kartları bulunan vatandaşların 11 Nisan Pazartesi gününden itibaren ücretsiz olarak taşınmayacağı duyurmuştu. Olayın akabinde AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan dün SEKA Park Otel’de Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası ile bir araya gelerek kriz hakkında toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, yönetimi ve şoförler yer aldı. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantının ardından Başkan Ceyhan basın mensuplarına anlaşmaya varıldığını belirterek açıklama yaptı. 
BAŞBAKANA SUNACAĞIZ
3 konuda mutabakata vardıklarını belirten Şemsettin Ceyhan şunları söyledi: “Birincisi yaklaşık 1 yıldır 65 yaş üstü vatandaşımızın ücretsiz taşınması ve ücretsiz taşımadan kaynaklanan da her araç başına ödenecek bir miktar vardı. Bunlar özellikle seçim dönemi olmasından ötürü oldukça geçilmiş ve 13 aylık bir süreç ortaya çıkmıştı. İnşallah bu ödemeler ile alakalı en geç ay sonuna kadar biz ödemeleri bakanlık yolu ile esnafımıza yapılacağı sorumluluğunu üstleniyoruz. Eğer olmazsa ay sonuna kadar bu ödemeler yapılmaz ise 1 Mayıs’ta ödemeler olmazsa biz böyle bir durumda saygı duracağımızı söyledik. Kooperatifimizin ücretsiz taşıma grupları ile ilgili sayısal anlamda yük getirdiklerini bizle ifade ettiler. Konunun bizimle alakalı olmadıklarını ifade ettik. Ama bizler konuya sadık olarak kendi hazırlayacakları dosyaları ilgili bakanlık hatta Başbakanı’mıza sunacağımızı ilettik. 1 yıldır süren önce ki ismi ile ‘kiralama’ şimdi ismi ile ‘havuz sistemi’ ile minibüsçü esnafını bir sistem dahilinde en az mağdur olacakları şekilde bir anlaşma yürütüyorlar. Görüşmeler askıya alınmıştı. Pazartesi’nden itibaren minibüsçü esnafı ile bu müzakereyi daha hızlı olması için anlaşma sağlandı.”
ESNAF ADINA TEŞEKKÜR ETTİ
Başkan Kurt ise Şemsettin Ceyhan’ın Başbakan’ın Kocaeli temsilcisi olduğuna vurgu yaparak, “İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’a 2 bin 200 esnafımız adına teşekkür ediyorum. Esnafımız çok zor bir dönemden geçiyor. Kendisinin vermiş olduğu sözü bir senet olarak görüyoruz. Bu zaman zarfında kendilerinin bize yardımcı olacağını sözünü aldık. Bizde sükunet içinde bekleyeceğiz. Eylemden vaz geçme gibi bir durumumuz yoktur. Sadece eylemde ertelemeye gidilmiştir. İnşallah ertelemede sorunların çözülmesini bekliyoruz. İl Başkanı Ceyhan’ın da bizlere sözü vardır. 30 Nisan veya 1 Mayıs’a kadar ödemelerin yapılamasını bekliyoruz. Ödemelerin yapılmaması durumunda esnafı bende durduramam. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Esnafın dayanacak gücü kalmamıştır. Bunu herkes bilmektedir. Ödemelerin yapılmaması durumunda kontak kapatılacaktır. Sonrasında neler olacağını hep birlikte göreceğiz” dedi. 
TRAMVAY SÖZÜ TUTULSUN
“Eylemlerimizin neler olacağını herkes görecektir” diyen Kurt,  “2017 yılında tramvay hakkında Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun şehir esnafı 520 kişiye sözü vardır. Bu sözün tutulmasını bekliyoruz. Tramvay 520 esnaf olmadan iş yapmaya kalkarsa iş yapamaz. Kendi götürür getirir. İşletmesine ortak olursak vatandaş, esnafta herkes memnun olur. Tramvayın güzergahı da başlı başına bir hataydı. Kimseye sorulmadan planlama yapıldı. Sadece olsun mantığı ile yapıldı. Çalışma şekli esnaf ile yapılmalıdır. Tramvaya gerek yoktur. Siyasi bir yatırımdır. Bunda muhalefet tarafından körüklenmiştir. Bu durumda herkesin suçu vardır. Şehir merkezin de tren vardı kaldırılması için herkes mücadele etti. Sonrasında kaldırılması için büyük mücadele verildi. Yenişehir ve Mehmet Ali Paşa tarafını düşünemiyorum. Kent hepimizin kentidir. Olmuyor yapılmıyor denilerek yatırım yapıldı” ifadelerini kullandı. 
OLANLA ÖLENE ÇARE YOK

Ceyhan şu ifadelere yer verdi:  “Yaşanan sorunların çözümü sonrasında bizde adımlar atıldı. 65 yaş üstü yaşın taşımasında araç başına ödeme yapılması noktasında yanana mali sorunların giderilmesi adımlar atılmıştır. Bizlerde ilgililerle görüştük. 15 güne kalmadan ödeme yapılması bekleniyor. Bu konu çözülmesi sonrasında havuz konusunda esnafımızla görüşeceğiz. Niyetimiz kentte gerginlik olmasın masada sorunların çözülmesinde yanayız. Esnaflar tarafından hazırlanacak dosyayı Ankara’ya götüreceğiz” Tramvay konusu ile ilgili olarak da şu ifadelere yer verdi “Olan ve ölene çare yoktur. Tramvay yatırımı bitmesi sonrasında konu görüşülecektir. Yarın metroyu konuşacağız. İnsanların rahat ulaşım sağlaması için çalışıyoruz. Herkesin kendi aracıyla trafiğe çıkılması durumunda hiçbir sorun çözülmez. Esnafın mağdur olmaması için çalışmaktayız”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki