TUTDER ve Medical Park Gebze Hastanesi işbirliği

25 Aralık 2014, Perşembe - 18:15

Tüm Uyku Tıbbı ve Teknologları Derneği (TUTDER ve Medical Park Gebze Hastanesi işbirliği ile hayata geçirilen “Polisomnografi ve Uyku Teknolog Kursları” 27 Aralık Cumartesi gününe kadar Medical Park Gebze Hastanesin de devam edecek…

Tüm Uyku Tıbbı ve Teknologları Derneği (TUTDER) Başkanı Uz. Dr.Nuriye YILMAZ, pek çok hastalığa davetiye çıkaran uyku apnesinin ilişkin şu bilgileri verdi.

 

Uyku, yaşamımızın üçte birini geçirdiğimiz, vücutta birçok fizyolojik değişikliklerin meydana geldiği, yaşamın devamı için mutlaka gerekli olan farklı bir bilinç durumudur. Artık bilinmektedir ki, uyku hastalıkları yaşam kalitesini bozar, kalp ve beyin damar hastalıkları ve metabolik hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığa neden olur ve bunun sonucu olarak yaşam ömrünü kısaltır. Bunlar içinde en önemli hastalık grubu, uykuda solunum bozukluklarıdır. Uykuda solunum bozuklukları grubunda ise en sık rastlanan hastalık Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu'dur.

 

Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu'nda, uykuda ardı ardına tekrarlayan, en az 10 saniye süreli, tüm uyku süresince onlarca ya da yüzlerce kez tekrarlayan soluk almanın tamamen durması, azalması veya soluk alıp vermenin zorlanması söz konusudur. Bu anormal solunum olayları sırasında, kandaki oksijen miktarı en az %3 düşüş göstermekte, kalp atım hızında önce yavaşlama ve sonra artma ve bazen başka ritm anomalileri görülmekte, nabızda azalma ve artma, kalbin kan pompalamasında ve beynin kan akımında azalma ortaya çıkmaktadır. Bu durum beyin, kalp ve damar başta olmak üzere tüm hayati organları olumsuz yönde etkileyebilir. İleri dönemde tedavi edilmeyen hastalarda inme, HT, tedaviye dirençli diyabet, kalp ritm bozuklukları, kalp krizi hatta uykuda ani ölüm görülebilmektedir.

 

 

Yetersiz ve kalitesiz uyku bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tüm Uyku Tıbbı ve Teknologları Derneği Başkanı Uz. Dr.Nuriye YILMAZ; mevsim geçişlerinde yeterli ve kaliteli uyku gereksinimini karşılamakta etkilerinin olduğunu belirterek bu durumun zihinsel işlev bozukluklarına, okul performansı ve mesleki başarıda düşüşe, günlük hayat kalitesinde bozulmalara, hastalıklara karşı vücut direncinin azalmasına, ağrı ve acılara dayanma gücünün zayıflamasına, ruhsal problemlerin çıkmasına ve pek çok sosyal ve tıbbi probleme yol açabilir..

Sürekli uyuma isteği kadar, istenildiği halde uyuyamamak da büyük sorun oluşturabilir. Her iki durum da ciddi bir hastalığın habercisi olabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Aşırı uykulu veya uykusuz olmanın en önemli sebepleri; horlama, uykuda solunumun durması (uyku apnesi), narkolepsi(gündüz aşırı uyku eğilimi) ve huzursuz bacak sendromu gibi uyku hastalıkları ya da depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklardır. Bu durumlardan herhangi biri yaşanıyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır dedi.

TUTDER Genel Başkanı Uz.Dr.Nuriye Yılmaz ayrıca; “Yapılan bir araştırmada, orta seviyede veya şiddetli uyku apnesine sahip katılımcıların yüzde 33`ünün yaşamını yitirdiği, uyku apnesi olmayanlarda bu oranın 7,7`ye düştüğü tespit edilmiştir. Uyku tıbbında sürekli gelişme göstermek mecburiyetindeyiz. Bu nedenle hem eğitimlerimiz kaliteli hale getirmeliyiz hem de araştırmalarımızı artırmalıyız” diye ifade etti.

Uykuda başlayan bir bozukluğun insanın tüm hayatını etkilediğini ifade eden Yılmaz, “Uyku Hastalıkları çağımızın en önemli sağlık problemlerinden birisidir ve dünyada uyku tıbbı hızla gelişmektedir. Dünyadaki gelişmeye Türkiye olarak ayak uydurmak ve gelişmeleri takip edebilmek için bu alanda çalışanların uyku hastalıkları konusunda sürekli olarak eğitimden geçirilmeleri gerektiğine inanıyoruz” dedi.

 

 

Kaliteli Bir Uyku İçin Neler Yapılmalı?

Yılmaz kaliteli  uykunun önemi vurgulayarak her bireyin kişisel gereksinimini karşılayan uyku süreci farklıdır. Kaliteli bir uyku için "uyku hijyeni" olarak tanımlanan kurallara uyulması oldukça önemlidir dedi ve  bazı tavsiyelerde bulundu.

 

·      Sadece uykulu hissettiğinizde yatağa gidin.

·      Uyumanız için gereken rahat bir ortam oluşturun.

·      Uyarıcı madde içeren kahve, kola, çikolata gibi gıdalardan özellikle saat 19:00’dan sonra kaçının.

·      Uyku öncesi alkol ve sigara kullanmayın.

·      Gün ortası ve ya öğleden sonra düzenli olarak egzersiz yapın. Fakat yoğun egzersiz yapmaktan kaçının.

·      Zihinsel ve ya fiziksel rahatlama yöntemlerini kullanın.

·      Yatmadan önce ağır yemek yemekten ve sıvı içecek tüketiminden kaçının.

·      Öğleden sonra ve akşamları şekerleme yapmayın.

·      Yatağı sadece uyku için kullanın. Yemek yemek, televizyon izlemek, kitap okumak gibi aktiviteleri yatakta yapmayın

·      Düzenli bir uyanma şeması oluşturun.

 

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki