Türkmenler, Türkiye'ye geliyor

29 Ocak 2016, Cuma - 22:20

Suriye’nin Bayırbucak Türkmen bölgesinden yola çıkan Türkmenler, Türkiye’ye doğru gelmeye başladı.

Hatay'ın Yayladağı İlçesi’nin karşısındaki Suriye’nin Bayırbucak Türkmen bölgesine Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarının artması üzerine Türkmenler, Türkiye’ye doğru gelmeye başladı, ilk grup Yayladağ’a geçti.

Son 3 gündür bölgede Türkmenler ile rejim askerleri arasında çatışmaların şiddetini artırdığı Bayırbucak Türkmenleri bölgesine Sabah saatlerinden itibaren yoğun bir saldırı düzenlendi.Rusya ile rejim güçlerinin havadan ve karadan düzenlediği saldırılardan kaçmaya başlayan Türkmenler, Yamadi Köyü’ne oradan da Türkiye’ye geçmek için sınıra geldi.

Çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu Türkmenlerden ilk etapta 400 kişi sınırdan alınarak Yayladağı merkezdeki Türkmenlerin kaldığı kampa götürüldü. Bu arada BaşbakanlıkAfet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı’nın Yayladağı’nın Güveççi Mahallesi’ndeki 10 bin kişilik çadır kentin inşasının devam ettiği belirtildi.
 

TÜRKİYE'YE ALINIYORLAR

Yayladağı sınırında insani yardımların geçişi için açılan Arfalı noktasına gelen aileler, sabah saatlerinden itibaren Türkiye'ye alınmaya başladı. Otobüsle sınırdan alınan çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan Türkmen ve Arap kökenli Suriyelilerin bir kısmının, ilçedeki YİBO kampında yapılan kayıt işlemleri tamamlandı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki