Türkiye'yi sarsan saldırıyla ilgili önemli gelişme

Türkiye'yi sarsan saldırıyla ilgili önemli gelişme
11 Ekim 2015, Pazar - 11:43

Ankara’da 95 kişinin öldüğü terör saldırısıyla ilgili araştırmalar sürerken, çarpıcı iddialar gündeme geldi.

İki kişinin gerçekleştirdiği düşünülen saldırıda, polis, canlı bombaların üzerindeki düzeneklerin olay yerindeki bir başka kişi tarafından uzaktan cep telefonuyla patlatıldığı iddiası üzerinde duruyor. Daha önce İstanbul Şişli’de bu tip düzenekler elde eden polis, canlı bombanın cesaretinin kırılması ihtimaline karşı örgütlerin bu yöntemi kullanabildiğini düşünüyor.
Uzmanlar, canlı bombaların üzerine yerleştirilen düzenekleri ise “sıradışı” olarak niteledi. Benzer olaylardan farklı olarak her bir canlı bombaya 5’er kilogramlık plastik patlayıcı yerleştirildiğini, tahrip gücünün artırılması için de metal parçaları ve nizami kesilmiş bilyelerin yüzlercesinin bombaların içine konulduğu ifade ediliyor.

Polis, canlı bombaların kimliklerini tespit etmek için parçalanmış cesetler üzerinde araştırma yapıyor. Özellikle iki erkek ve bir kadın üzerinde duruluyor. Her iki patlamayla ilgili kamera kayıtlarında, patlamaların gözükmesine karşın, eylemcilerin tespit edilmesini sağlayacak herhangi bir görüntünün bulunmadığı öğrenildi. İlk patlamanın olduğu yerde, patlamanın park halindeki bir aracın önünde olmasına karşın araçta ağır hasar olmaması nedeniyle eylemcinin sırtını araca dönerek patlattığı anlaşıldı. Bu eylemciyle ilgili görüntünün diğerine oranla daha net olduğu ifade edildi. Ancak eşgal belirlenemedi. İkinci patlamanın olduğu alanda ise, zeminde herhangi bir tahrip izi olmaması, canlı bomba eylemi olduğu kanaatinin oluşmasına neden olduğu ifade edildi. Bu eylemcinin eşgaliyle ilgili net görüntü elde edilemedi. Bu bilgiler ışığında patlayıcıların uzaktan kumanda ya da zaman ayarlı olduğu iddiaları gerçek dışı kaldı

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki