Türkan’a iki oturum ceza

05 Mart 2015, Perşembe - 11:34

 

TBMM Genel Kurulu'nda MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın sözleri gerginliğe neden oldu.

BMM Genel Kurulu'nda "İç Güvenlik Paketi"nin görüşmelerinde söz alan Lütfü Türkkan, hükümetin düzenlemeleri "terörle mücadele ettiği" söylemiyle gündeme getirdiğini anlattı. Türkkan, "Adama derler ki utanmıyor musunuz siz. Teröristin başıyla sabah akşam al takke ver külah berabersiniz. Sabah beraber kahvaltı ediyorsunuz, akşam yorganı beraber üstünüze çekiyorsunuz. Nasıl olacak bu iş "dedi. Türkkan, AKP sıralarından "Yalan söylüyorsun" diye laf atılması üzerine, "Yalan söyleyen kimse yalancının ta kendisidir. Cumhurbaşkanınız, Başbakanınız, MİT Başkanınız, İçişleri Bakanınız; alayınız teröristin yorganının altındasınız. Yazıklar olsun size" ifadesini kullandı. AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Türkkan'ın sözlerine tepki göstererek, Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu'dan müdahale etmesini istedi.  Aydın, "Konuşmacı kürsüde konuştuğu zaman İçtüzük'e göre temiz bir dille konuşmasını uyarmanız lazım Sayın Başkanım. Bu noktada biz söylediklerini muhatap almıyoruz, aynı şekilde de iade ediyoruz" dedi. MHP İstanbul Milletvekili Durmuş Ali Torlak, AKP sıralarından gelen tepki üzerine, "Ne kabadayılık yapıyorsun Her şeye de laf atıyorsun" diyerek, iktidar sıralarına doğru yöneldi. Torlak'ı, CHP'li milletvekilleri durdurdu.
 
BİRLEŞİME ARA VERİLDİ

Türkkan'ın konuşmasında kullandığı ifadelere AKP milletvekilleri de tepki gösterdi. Karşılıklı sözlü atışmanın ardından AKP ve MHP
milletvekilleri birbirlerinin üzerilerine yürüdü. Bu sırada Meclis Başkanvekili Mumcu, bu koşullarda çalışma yürütülemeyeceğini belirterek, birleşime bir saat ara verdi. Arada da tartışma, karşılıklı laf atma ve gerginlik devam etti. AKP'li milletvekilleri MHP'li Türkkan'ın salon dışına çıkmasını istedi ve "Türkkan dışarı" sloganları atıldı. Bir süre MHP sıralarında oturan Türkkan, gerginliğin sürmesi üzerine salon dışına çıktı. AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk de "Recep Tayyip Erdoğan" diye tempo tuttu. Bazı AKP milletvekilleri de Külünk'e destek verdi.
 
TÜRKKAN'A CEZA VERİLDİ

Birleşim, verilen aranın ardından yeniden başlarken, Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu, Türkkan'ın sylediği sözlerin ağır olduğunu belirterek, içtüzük gereği MHP milletvekilinin Meclis'ten 2 birleşim uzaklaştırma cezası alması için oylama yaptı. Oylamada Türkkan'a ceza çıkarken, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, "Türkkan'ın ifaelerini kabul edilemez buluyoruz. Tutanaktan çıkarılmalı. Onur kırcı, MHP olarak kabul etmiyoruz" şeklinde konuştu. Meclis'te saat 05.00 sıralarında "İç Güvenlik Paketi"nin 43. maddesinin görüşmeleri devam ediyordu. 46 madde tamamlandıktan sonra çalışmalara ara verecek olan Meclis Genel Kurulu, bugün ve yarın toplanmayacak.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki