Türk otomobili 2020’den önce

27 Nisan 2015, Pazartesi - 23:44

Bakan Fikri Işık, yerli otomobilin prototipini netleştirdiklerini açıkladı. Elektrikli ve uzun menzilli elektrikli yerli otomobil haricinde 3. bir model üzerinde de çalıştıklarını kaydeden Işık, “Bu, yakıt türü itibarıyla natifli bir model olacak” dedi. Işık, 2020’den önce yerli otomobilin yollara çıkacağını ifade etti

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bakanlığın modelini belirlediği yerli otomobil çalışmalarında sona gelindiğini açıkladı. Işık Mayıs sonu Haziran ortasına kadar yerli otomobil modelinin prototipini netleştireceklerini söyledi. Özel sektörün üreteceği model hakkında bilgi veren Işık, elektrikli ve uzun menzilli elektrikli yerli otomobil haricinde 3. bir model üzerinde de çalıştıklarını arını, aracın yakıt türü itibariyle natifli olacağını dile getirdi. Bir grup gazeteciyle açıklamalarda bulunan Bakan Işık, AK Parti’nin seçim beyannamesinde de öncelik verdiği yerli otomobil çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

YERLİ OTOMOBİLDE PROTOTİP NETLEŞTİ

Yerli otomotiv çalışmalarda belirli bir noktaya geldiklerini belirten Işık şunları söyledi: “Biz şimdi mimariyi oluşturduk, modeli ürettik, yol haritamızı belirledik. Şu anda detayları çalışıyoruz. Mayıs ayı sonuna doğru bu detayları da tamamlamış oluruz. Eğer bir aksilik olmazsa Mayıs ayından sonra start verme noktasına gelebiliriz. 2020’den önce yerli otomobili yollarda göreceğiz”

 

NATİF YAKIT MODELİ OLACAK
Yerli otomobil modelinin yakıt natifli olduğunu dile getiren Bakan Işık, “Hatta modelin üzerinde de daha güzel şeyler ürettik. Baştan beri menzili arttırılmış elektrikli araç yoğunluklu olmak kaydıyla sırf elektrikli ve farklı bir model daha gelebilir. Yakıt türü itibariyle natifli bir model olacak” diye konuştu.

 

TÜBİTAK’TA PARALEL YAPI TEMİZLENDİ

TÜBİTAK’ta yaşananlara ilişkin soruları da cevaplayan Işık, paralel yapıyla ilişkisi olanların temizlendiğini kaydetti. Işık “Artık TÜBİTAK’ta bir sorunumuz yok. Güçlü bir başkanlık ekibi var. Orada da herhangi bir boşluk yok” dedi.

 

BÜYÜME 3. YA DA 4. ÇEYREKTE
Sanayi üretim verilerini de değerlendiren Işık, sanayi üretiminin büyümenin de öncü göstergesi olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Benim gördüğüm özellikle 2014 büyümesinde tarımın bize eksi bir etkisi oldu. Tarım hariç büyüme rakamımız yüzde 3,4. Bizi 2,9’a çeken tarım sektörü. İhracatta özellikle ilk 2-3 ayda miktar bazında artış var, değer bazında azalış var. Yüzde 4,4 miktarı ihracatta arttırmışız. Biz burada sanayi üretimi de, büyüme rakamları da 2. Çeyrekte 1. Çeyreğe göre daha iyi olacak. 3 ve 4. Çeyreklerde büyüme hızlanacak. Burada hiçbir endişe taşımıyoruz. Özellikle en kötü şey geride kaldı”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki