Türk Ocakları’ndan ‘Vatansever Aydınlar’ bildirisine destek

24 Ocak 2016, Pazar - 13:30

Türk Ocakları Kocaeli Şubesi Başkanı Yücel Alpay Demir, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz ve yönetim kurulu öncülüğünde başlatılan ‘Vatansever Aydınlar’ bildirisine Kocaeli Türk Ocakları Şubesi olarak destek verdiklerini açıkladı

 

‘Vatansever Aydınlar’ bildirisine 4 günde 2577 akademisyen ve 1178 sivil toplum örgütünün imza verdiğini ifade eden Demir;”  Bu duruş ülkemiz üzerinde aylarca hazırlanarak plan yapanlara karşı en kısa sürede verilebilecek en net ve güzel cevap olmuştur. Türk Ocakları 1911 yılında kurumsallaşan ruhunu ve sorumluluğunu taşıdığını herkese açıkça göstermiştir” ifadelerini kullandı.

“İMZALAR GEREKEN CEVABI VERMİŞTİR”

Demir konuşmalarına;”  Ülkenin bir bölümünde hendekler ve barikatlar kuran, evleri birbirine bağlayarak devlete karşı şiddetli bir silahlı mukavemet hareketi başlatan bölücü örgüte karşı her normal demokratik devletin yaptığını, gecikmeli olarak ve sivil yurttaşlara zarar gelmemesine azami özeni göstererek görevini yapan güvenlik güçlerimizin operasyonlarını Kürt halkına ve bölge halklarına karşı planlı kıyım ve katliam olarak suçlayan bir grup akademisyenin bildirisine karşı bu milletin, Türk milletinin aydınları olarak yayınladığımız bildiri ve attığımız imzalar gereken cevabı vermiştir. Bu akademisyenlerin bildirisini fikir ve ifade hürriyeti içerisinde olağan karşılayan yorum ve açıklamalar yapıldı. Bir grup akademisyen de geçenlerde, teorik olarak itiraz edilemeyecek ama bağlamına oturtulduğunda 1128 akademisyenin sadece fikirlerini ifade ettiği şeklinde yorumlanması gereken bir bildiri yayınladı” şeklinde devam etti. 

“FİKİR HÜRRİYETİ Mİ TÖRER YANDAŞLIĞI MI ?”

Fikir ve ifade hürriyetine, demokratik hukuk devletine sonuna kadar inandıklarını ve bu değerleri savunduklarını söyleyen Demir; “Ancak, şunu sormak isteriz: Bu “akademisyenlik” zırhına bürünenler ülke sorunları ile ilgili fikir mi yürütüyor yoksa PKK’ nın propaganda aygıtının gönüllü sözcülüğünü mü yapıyor? Toplumun güvenliğini, ülkenin birliğini, can ve mal emniyetini sağlamakla yükümlü devlet güvenlik güçlerinin hendek ve barikatlarla ülke topraklarının bir bölümünü savaş alanına çeviren terör örgütüne karşı operasyonlarını planlı katliam ve kıyım olarak ifade etmek fikir hürriyeti mi yoksa terör yandaşlığı mıdır? “açıklamalarında bulundu.

“HENDEK KAZIP CEPHANELİĞE ÇEVİREN DEVLET Mİ? “

Demir; “ Bildiride Türkiye Cumhuriyeti; vatandaşlarını Sur'da, Silvan'da, Nusaybin'de, Cizre'de, Silopi'de ve daha pek çok yerde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları altında fiilen açlığa ve susuzluğa mahkûm etmekte, yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak, yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir denilmektedir. Bu bir fikir mi? Devlet niçin kendi egemenlik alanındaki yerleşim yerlerinde silah kullanmak zorunda kalmış? Oralarda hendekler kazıp cephaneliğe çeviren devlet mi? Bu akademisyenler hangi bilimsel araştırma sonucunda yukarıdaki suçlamaları yapabilmektedir? “ diyerek  yapılanın PKK ve uzantılarının propaganda makinesine cephane sağlamak ve psikolojik harekatlarına destek vermek olduğunu söyledi.

“İLGİLİ KURUMLAR ÜZERİNE DÜŞENİ YAPSIN”

Demir son olarak;” Türk Ocaklı aydınlar ve akademisyenler olarak Türk milletinin birliği ve Türk devletinin bekasını esas alan bir yaklaşımla devletimize ve milli birliğimize yönelen terör ve şiddete karşı devletin tavizsiz bir politikayı sürdürmesi, buna mukabil temel insan hakları ve demokratik hukuk devleti esasları, üniter-millî devlet ilkesi çerçevesinde bütün yurttaşlarımızın refahı ve mutluluğu için çalışması gerektiğini savunuyoruz. Bu hususta adalet ve hukuk kuralları çerçevesinde ilgili kurumlar üzerine düşeni yapmalıdır. Bunun dışında, kamuoyuna yansıyan ve insan hakları ve demokrasiye aykırı, devlet otoritesini zaafa uğratan beyanları kesinlikle tasvip etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki