Tüpraş rekor kırdı

09 Kasım 2015, Pazartesi - 13:10

Geçtiğimiz mayıs ayında üretime başlayan Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin de devreye girmesiyle Tüpraş, yüzde 99 kapasite kullanımıyla yeni bir rekora imza attı.

Yıla 55 dolar/varil seviyesinden başlayıp 45 dolar seviyesine inen ham petrol fiyatı; ABD kaya petrolü kuyu sayılarındaki azalışlar, jeopolitik etkenler ve beklenenin üzerinde gerçekleşen talep artışıyla 65 dolar/varil düzeyine kadar yükseldikten sonra, İran ile yapılan uluslararası müzakerelerin olumlu gidişatının yarattığı arz artışı beklentileriyle dalgalı bir seyir izleyerek eylül ayını 47 dolar/varil düzeyinde kapatmıştır.

TAM KAPASİTE

Bu yılın üçüncü çeyrek dönemde Akdeniz Rafineri Marjı geçen yılki 3,45 dolar/varil değerinden 4,92 dolar/varile, dokuz aylık dönemde ise 1,31 dolar/varil değerinden 5,26 dolar/varile yükselmiştir. Aynı dönemde Tüpraş net rafineri marjı ise 2,71 dolar/varilden 6,89 dolar/varil seviyesine ulaşmıştır. Mayıs ayında üretime başlayan fuel oil dönüşüm tesisinin de katkısıyla üçüncü çeyrek dönemde tam kapasite kullanımına ulaşan Tüpraş, 9 aylık dönemde yüzde 99 kapasite kullanımıyla rekor kırmıştır.

20,9 MİLYON TON

Fuel oil dönüşüm tesisiyle uygulanan müşteri odaklı satış stratejisiyle Tüpraş’ın 9 aylık dönemdeki yurtiçi satışları %27’lik yükselişle, ülke tüketiminde de arttı. Ayrıca Tüpraş’ın ürün ihracatı %38 artmış ve neticede toplam satışlar geçen yıla göre %30 (4,8 Milyon Ton) artışla 20,9 milyon tona ulaşmıştır. Satış miktarı ve dolar kurundaki artışa rağmen, petrol fiyatlarının geçen yılın %48 aşağısında olmasının etkisiyle satış hasılatı ise 2014 yılının % 9 altında gerçekleşmiştir.

FAALİYET KARI DA ARTTI

Tüpraş’ın faaliyet karı, geçen yıla göre 1.162 milyon TL artışla 1.610 milyon TL’ye yükselmiştir. Dolar kurundaki yükselişle oluşan kur farkı giderlerine rağmen Konsolide Vergi Öncesi Kar, faaliyet karındaki artışa bağlı olarak 899 milyon TL artışla 1.178 milyon TL olmuştur. Tüpraş’ın net dönem karı ise fuel oil dönüşüm tesisi yatırım teşvikinden kaynaklanan 576 milyon TL ertelenmiş vergi gelirinin katkısıyla 1.735 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki