TÜMTİS’in 11 işçisi direnişte

17 Mart 2015, Salı - 11:51

Gebze ve Köseköy’de bulunan Araç Muayene İstasyonu’nda çalışan 11 işçi sendikaları oldukları gerekçesiyle işten atıldı. İşçiler Araç Muayene İstasyonu önünde direnişe geçti.

Gebze ve Köseköy’de bulunan Araç Muayene İstasyonu’nda çalışan ve Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası’na (TÜMTİS) üye oldukları için işten atılan işçiler direnişe geçti. 4 Mart’ta işten çıkarılan işçiler hukuki mücadelelerinin yanı sıra direnişlerini de sürdürüyor. Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Genel Örgütlenme Sekreteri Muharrem Yıldırım, işçilerin işe geri alınması için işverene çağrıda bulundu.

 

TESPİT YAZISI İSTEDİLER

TÜMTİS Genel Örgütlenme Sekreteri Muharrem Yıldırım, Gebze ve Köseköy’de bulunan Araç Muayene İstasyonu’nda çalışan 11 işçinin sendikal faaliyetler nedeniyle işten çıkarıldığını vurguladı. Yıldırım, “11 işçi sendikal faaliyetlerinden dolayı işten çıkarıldı. 10 işçi araç muayene teknisyeni 1 tanesinde müşteri kabul görevlisi. Sendika olarak bakanlıktan çoğunluk tespit yazısı istedik, ancak işveren itiraz hakkını kullanmak yerine sendika üyesi olan işçileri işten çıkardı” dedi.

 

YETKİLİLERE SESLENİYORUZ

TÜVTÜRK TEM Kocaeli firması bünyesinde 93 işçinin çalıştığının altını çizen Yıldırım, “İşveren işçiler üzerinde sürekli psikolojik baskı uyguluyor. Günlük ortalama 270 araç muayenesi yapılırken şuan 150 araca düşmüş durumda. Aynı şekilde Gebze’de de 400 araç muayene edilirken araç muayene sayısı 290’a düşmüş durumda. Bakanlık yetkililerine de sesleniyoruz. İşçilerin yasal haklarına saygı gösterilmezken, vatandaşta mağdur ediliyor” dedi.

 

ÖZELLEŞTİRİLDİ

Araçların geçmişte kamu eliyle karayolları tarafından muayene edildiğini ifade eden Yıldırım, “Bu işlem şimdi özelleştirildi ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından denetleniyor. Biz işten atılan arkadaşlarımız için işe iade davası açtık. Sendikal tazminat davası da açıldı. Genel olarak taleplerimiz atılan işçilerin işe geri alınması. İçeride işçilere uygulanana baskının son bulması. Yetkiyi almış durumdayız. Ancak sadece süreci uzatıyorlar. Ama biz bu toplu iş sözleşmesini imzalayacağız” dedi


 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki