TÜKODER SEMİNERDE BULUŞTURDU

TÜKODER ve TEZ- KOOP İŞ TÜBİTAK’ taki Tüketicileri Bilgilendirildi.
09 Mayıs 2014, Cuma - 11:33TÜBİTAK Konferans salonunda “Biz tüketiciler haklarımızı biliyor muyuz?” adlı toplantı düzenlendi Gerçekleşen toplantıya TükoDer Gebze Şube Başkanı Zeki FETTAH, Şube Avukatlarından Çağrı SOLAK, Av. Nilüfer CÜRE TükoDer Gebze Şb. Başkan Yardımcısı İsmail Doğan ve Tez- Koop İş Sendikası Gebze şubesi yönetim kurulu katıldı..

Konferansın Açılış konuşmasını yapan Tez- Koop İş Sendikası Gebze şube Başkanı Çağdaş Duyar, TÜBİTAK taki üyelerimizin talepleri doğrultusunda TÜKODER ile beraber bu konferansı gerçekleştirmiş bulunmaktayız diyerek tüm katılımcılara ve TÜKODER Yönetim kuruluna teşekkür etti..

“ Tüketiciler Korumasızdır ve Korunmaya İhtiyacı vardır “

TükoDer Gebze Şube Başkanı Zeki Fettah konferans da bir konuşma yaparak, ' TÜKODER i tanıtarak konuşmasına söyle devam etti. 
Fettah, 'TÜKODER şubelerindeki gönüllü görevlilere şikayetini bildiren her tüketiciye ilgi göstermekte ve hak arama konusunda sonuna kadar yardımcı olmaktadır. Bizim şubemizde sekiz yıldan beri her türlü baskıya rağmen tüketicileri korumak için mücadele vermektedir” diye konuştu.

“ Dosya Masrafları ve Kredi kartlarındaki bedellerin iadesine karar verilmelidir ”
TÜKODER Şube Avukatlarından Çağrı SOLAK konferansta tüketici hakları hakkında kısaca bilgi vererek, “Bu ülkede yaşayan 72 milyon insan tüketici konumundadır. Satın aldığımız maldan beklediğimiz verimi elde edemiyorsak, o mal ayıplı mal kategorisindedir. 30 gün içerisinde bir malda ayıplı bir durum ortaya çıkmış ise o zaman tüketicinin bir takım hakları var. Eğer ürünün üzerinde özürlü etiketi varsa, tüketici bir hak sahibi olamaz çünkü zaten bilerek satın almış oluyor.

Konferansın ana konusu olan Bankaların çekilen kredilerden hukuksuz ve haksız almış oldukları dosya masraflarını geriye nasıl alınabileceği konusunda bilgilendirme yapan Av. Çağrı Solak, Bankalar önümüze bir sözleşme konuyor ve onu okumamız zaten mümkün değil, en aşağı 20 sayfadan oluşuyor, elimize tutuşturuyorlar, imzalayıp çıkıyoruz. İşte bu durumda kanun diyor ki; eğer tüketiciyle bu şartlar müzakere edilmemişse, tüketici ilgilendirmemişse, tüketicinin aleyhine dengesizlik doğuran bir şart var ise o zaman bu sözleşmenin tüketici tarafından imzalanmasının bir önemi yoktur. Onun için bizde diyoruz ki; bu kredi kartı aidatları, Dosya Masrafları ekspertiz ve ipotek vs. tüketiciyle müzakere edilmediği için ve tüketici aleyhine bir durum ortaya koyduğu için bu şartlar haksızdır. Dolayısıyla bu bedellerin iadesine karar verilmelidir” diyerek tüketici hakları hakkında bilgi verdi. Konferansın 2. Bölümü ise soru cevap şeklinde geçerek soruları tek tek yanıtlayan Avukat Çağrı Solak katılımcıların sorunları ile yakından ilgilendi

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki