Tse’de İki Yeni Laboratuar Açıldı

13 Ocak 2016, Çarşamba - 11:23

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Gebze Kalibrasyon Müdürlüğü binasında iki yeni laboratuar gerçekleştirilen açılışa hizmete girdi.

Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini  Destekleme Programı çerçevesinde, TSE ile TÜBİTAK işbirliği ile gerçekleştirilen Kuvvet Kalibrasyon ve Sertlik Bloğu Kalibrasyon Laboratuarlarının açılışı dün yapıldı. TSE Gebze Kalibrasyon Müdürlüğü Hizmet binasında gerçekleştirilen törene TÜBİTAK UME Müdürü Dr. Mustafa Çetintaş, TSE Kalibrasyon Merkez Başkanı Ömer Sönmez, UME Müdür Yardımcısı Bülent Ünsal, Kuvvet Kalibrasyon ve Sertlik Bloğu Kalibrasyon Laboratuarlarının yürütücüleri Cihan Kuzu, Sinan Fak, Evren Meltem Toygar, proje denetleyicileri Fatih Mehmet Botsalı, TSE Marmara Bölge Tanıtım ve Pazarlama Müdürü Ayhan Doğan ile TSE ve TÜBİTAK yetkilileri katıldı.

 20 PERSONEL ÇALIŞACAK

Kuvvet Kalibrasyon ve Sertlik Bloğu Kalibrasyon Laboratuarları, Türkiye’de, otomotiv, metal ve kimya sektörü gibi birçok sektörde üretimi yapılan; emniyet kemeri, yapı demir çelikleri, sac, plastik boru, kablo ve benzeri malzeme ve ürünlerin performans ve güvenlik testlerinde kullanılan çekme – basma ve sertlik makinelerinin doğruluğunu tespit etmek amacıyla kullanılan test makinelerine referans teşkil edecek. Yerli malzeme kullanılan laboratuarlarda, tasarımları ve yazılımları tamamen özgün bir modelleme ile gerçekleştirilen toplam 4 adet kuvvet makinesi ve 2 adet sertlik makinesi bulunmaktadır. Laboratuarlarda, toplam 20 personel çalışacak. Öte yandan projenin amacı ise 10 N 100 kN ölçüm aralığında kuvvet ölçme cihazlarının yük hücresi, dinamometre, ölçme halkası, kuvvet sensoru gibi statik kuvvet kalibrasyonu hizmet alanını yüzde yüz yerli tasarım ve imalatla yen nesil kuvvet makineleri vasıtasıyla TSE’ye kazandırmak.  

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki