“Tramvaya verilen para haramdır”

13 Ekim 2015, Salı - 13:06

Ücretsiz taşıma ile ilgili çıkartılan yönetmelik ilgili açıklama yapan Kurt, ardından 200 otobüs ve tramvay ile ilgili sert açıklamalar yaptı. Kurt, tramvaya verilen paranın haram olduğunu söyledi. 

Hükümetin 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz ulaşımının sağlanması ile ilgili aldığı kararın ardından Otobüsçülerin talebi üzerine 7 Nisan’da Torba Yasa’da, 65 yaş, engelli, şehit yakını, gazi ve yakınlarının ücretsiz taşınması ile ilgili yönetmelik çıkmasına yönelik yasa geçti. Yasanın geçmesinin üzerinden 6 ay geçtikten sonra yönetmelik Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlandığı öğrenildi. Süreç ile ilgili bilgi veren Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, duyumlarına göre yönetmelikte her otobüs başına 600 lira verileceğini belirtti. Bu durumun haksızlık olduğunu söyleyen Kurt, önümüzdeki günlerde Türkiye’deki odaların Ankara’da durum değerlendirmesi yapacağını kaydetti.

600 LİRA TAŞIDIĞIMIZI KARŞILAMIYOR

7 Nisan’da çıkartılan Torba Yasanın ardından 7 Ekim’de ücretsiz taşımanın bedelinin devlet tarafından ödenmesi ile ilgili yönetmeliğin çıkması gerektiğini söyleyen Kurt, “Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı çalışma yaptı. Çalışma yaparken biz dahil elektronik biniş olan yerlerden veriler alındı. Duyumlarımıza göre Yapılan çalışmalar neticesinde 600 liralık ödeme yapılacağını duyduk. Türkiye genelinde 15 bin otobüsçü bulunuyor. Yaptığımız hesaplara göre 600 liranın kurtardığı yerler ve kurtarmadığı yerler var. 600 lirayı duyan camia ayaklandı. Taşıdığımızı karşılamıyor” dedi.

BÜYÜK ADALETSİZLİK VAR

Günde ortalama her otobüsün 25-30 arasında ücretsiz binen vatandaş taşıdığını söyleyen Kurt, “Bu binişleri indirimli ücret olan 1,5 lira üzerinden hesaplasak dahi kurtarmaz. Şehir merkezinde kurtarabilir ama Akmeşe, Kandıra, Karamürsel gibi yerler zarar eder. Çok ciddi bir adaletsizlik var. Bizce biniş başı indirimli tarife ile ödeme yapılmasını istiyoruz. Devletin binişi sınırlandırması gerekiyor. Aksi halde onlarda zarar edecek. Çünkü insanlar bedava olduğu için çok biniyor. Şehit ve gazilerle sıkıntımız yok. Onları başımızın üzerinde taşırız. Ama 65 yaş üstü asıl sıkıntıyı yaratan” dedi.

KİMSE MAĞDUR OLMASIN

Kocaeli’de taşıdıkların yolcuların yüzde 10’unun ücretsiz olduğunu ve bu rakamın içinde 65 yaşın olmadığını söyleyen Kurt, “110 bin 65 yaş üstü vatandaşımız var. Şu anda onların hepsi sistemde olmadığı için ne kadar bindiklerini bilmiyoruz. Biz bu süreçte ne devletin, ne esnafın ne de vatandaşın mağdur olmasını istemiyoruz. Buna daha iyi bir çözüm bulunabilir. Türkiye’deki oda başkanları olarak Ankara’da toplanacaktık. Ancak Ankara’da yaşanan patlama nedeniyle toplantı ertelendi. Önümüzdeki günlerde toplantımızı yapacağız” dedi.

HESABINI ALLAH’A VERECEKLER

Büyükşehir tarafından alınan 200 Otobüsün 60’nın hatlara girmesinin ardından konuşan Kurt, “200 otobüsü istemiyoruz, çok fazla dedik. Ankara’da bir tek halk otobüsü ücretsiz taşıma yapmıyor. Sadece belediye taşıyor. Biz burada belediyenin ve Ankara’nın dediği her şeyi yapıyoruz. Ne gereği vardı 200 otobüse. Şimdi tramvay yapılıyor. Tramvaya verilen para haramdır. Daha natifi ve ucuzu var. Şehre zarar vermeyeni var. Traybusları yapmasalardı bu yeni ulaşım sistemini üstlenebilirdik. Hesabını Allaha verecekler. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” dedi.

BİR TANE BEDAVA TAŞIMAYIZ

Şu anda minibüs esnafının ne yapacağını bilmediğini söyleyen Kurt, “Eğer bir çözüm bulunmazsa biz de Ankara gibi bir tek bedava taşımayız. Belediyenin otobüs işletmesinde kar ettiği hiçbir yer yok. Kocaeli’de zarar ediyor. Otobüsleri esnafa kiralayalım diyor. Sizin zarar ettiğiniz bir şeyde ben nasıl kar edeceğim. Hatları kiralasalar ve bize bir garanti verirlerse biz neden kabul etmeyelim. Para kazanmadan hizmet etmenin de bir sınırı vardır” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki