Tarihi Yapılara Sahip Çıkılsın

Gebze Ticaret Odası (GTO) Başkanı Nail Çiler, Gebze’deki Demirciler Konağı’nın tamamen yıkıldığını belirterek, aynı kaderi paylaşan ve tarihi yapı olma özelliği taşıyan Su Dolabı’na sahip çıkılmasını istedi.
07 Ağustos 2015, Cuma - 13:56

Geçtiğimiz günlerde manşetimizden gündeme getirdiğimiz haberimize Nail Çiler'den de destek geldi. Gebze Demirciler Mahallesi’nde bulunan Demirciler Konağı tamamen yıkılırken aynı durumun tarihi Su Dolabı için olmaması yönünde Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler yetkililere çağrıda bulundu.

Gebze Demirciler Mahallesi’ndeki Demirciler Konağı’nın göreve ilk geldiği zaman ayakta olduğu ve buraya bir gezi yaptığını ifade eden GTO Başkanı Nail Çiler, “Tarihi konak Gebze’nin en eski konağı olma özelliğini taşıyordu.

Gebze Demirciler Köyü´nde bulunan konak, 19. Yüzyıl Osmanlı mimarisinin en başarılı örneklerinden biri olarak gösteriliyordu. Demirciler Konağı, içindeki kalem işi bezemeler ve mimari üslup açısından Kocaeli’de tek örnek olma özelliğine sahipti” açıklamasında bulundu.

 

SÖZ VERİLİYOR AMA HEP ERTELENİYOR

Çiler şöyle devam etti: “Demirciler Konağı sadece Gebze, Kocaeli için değil; Türkiye için de önemli bir yapıydı. Bugün ise bu konağın yıkıldığını görüyoruz. Gebze sadece sanayisiyle değil bu tür tarihi yapılarıyla da anılmalı. Gebze’de bulunan Su Dolabı için de aynı durum yaşanmaması için şimdiden gerekli önlemleri almalıyız.

Büyükşehir Belediyesi tarihi dolabın 2011 yatırım programına alındığını söylemişti. Ancak söz verilip de hep ertelenen ve yok olan eserler gibi henüz Gebze Su Dolabı’nda çalışmalara başlanmadı. Gebze Demirciler Konağı’nın başına gelen Su Dolabı’nın da başına gelmesin. Biran önce bu tarihi yapıya sahip çıkılsın.”

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki