Tarhan; ”Son 10 yılda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kaç başvuru yapıldı?”

Tarhan; ”Son 10 yılda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kaç başvuru yapıldı?”
03 Kasım 2016, Perşembe - 12:02

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemi ile bir soru önergesi verdi.

Temel hak ve hürriyetlerin gerekçesiz olarak askıya alındığı bir dönem yaşandığını söyleyen Tarhan; Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu önergesi ile ilgili olarak;

“Temel hak ve özgürlüklere ilişkin düzenlemeler Anayasa’da yer alıyor. Hangi durumlarda temel hak ve hürriyetlerin sınırlanacağı, hangi hallerde bu özgürlüklerin kullanımının durdurulacağı, belirlenmiştir. Özellikle son dönemde yasal dayanağı olmayan, keyfi pek çok uygulama olduğunu görüyoruz. Temel hak ve özgürlükler gerekçesiz olarak askıya alınıyor. Bu uygulamalar nedeni ile de adalete, hukuka güven kalmamıştır. Yaratılan yeni mağduriyetler nedeniyle insanların haklarını arama konusunda tereddüte düşmektedir.” Dedi.

Bu hak ihlallerinin; bireysel olarak yurttaşlara verdiği zararlar yanında uluslararası alanda da ülkenin itibarını zedeleyecek bir konu olduğunu belirten CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi;

-Son 10 yılda-başvuru yılı esas alınmak ve yıllar bazında ayrı ayrı belirtilmek üzere- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Türkiye aleyhine kaç başvuru yapılmıştır?

-Bu başvuruların gerekçeleri nelerdir?

-Son 10 yılda -yıllar bazında ayrı ayrı belirtilmek üzere- AİHM’in Türkiye’yi mahkum etmesi sebebiyle ödenen tazminat miktarı ne kadardır?

 

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki