Tarhan; Metroyla İlgili Hiçbir Çalışma Yok!

Tarhan; Metroyla İlgili Hiçbir Çalışma Yok!
25 Mart 2016, Cuma - 22:03

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Kocaeli sorunlarıyla ilgili meclis genel kurulunda söz aldı.

Kocaeli’nin sorunlarını konuşan Tarhan şu ifadeleri kullandı, "Kocaeli, Karadeniz ve Marmara Denizi'ne kıyısı olan, bir tarafı ormanlarla, iki tarafı denizlerle çevrili tarihî bir şehrimiz. Nikomedya'dan günümüze gelen tarihiyle, kültürüyle var olan bir şehrimiz. Sevgili milletvekillerim, geçmişte sosyal demokrat belediyecilikle Türkiye'ye model olmuş, fuar alanları, çöp fabrikası yapan, baraj yapıp su sorununu çözen, doğal gaz sorununu çözen, Kocaelispor'uyla Avrupa Ligi'nde mücadele eden, gerçekten Türkiye'ye model olmuş bir şehirdi ama on dört yıldır AK Parti iktidarına baktığımız zaman, ulaşım sorununu çözmemiş, karmaşıklığın, yoksulluğun, işsizliğin var olduğu bir kentimiz.

BÜTÜN ÖZELLİKLER VAR
Millî gelire en büyük katkıyı sağlayan iliz diye gururla söylüyoruz, sanayi kenti diyoruz, teknoloji Kocaeli'de diyoruz, bilgi Kocaeli'de diyoruz ama yoksulluğa baktığımız zaman, işsizliğe baktığımız zaman, imar sorununa baktığımız zaman sorunlarla karmaşık bir kent, kimliksiz bir Kocaeli. Bir kentin ayağa kalkması için ya sanayi kenti olur ya liman kenti olur ya turizm kenti olur veyahut da spor kenti olur. Kocaeli'de bütün özellikler var. Büyükşehir Yasası'yla birlikte şirin tarihî beldelerimiz yok edildi. Gerçekten, Hereke halısıyla, Karamürsel sepetiyle, Kandıra beziyle, aynı zamanda tarihî beldeleriyle kapatılan Hereke, Karamürsel, Ereğli, şirin beldeleriyle var olan bir kentti.

METROYLA İLGİLİ HİÇBİR ÇALIŞMA YOK!
12 tane ilçe kuruldu Büyükşehir Yasası'yla birlikte. 12 ilçeye baktığımız zaman, şehir merkezleri henüz belirlenmemiş, kamu binaları tamamlanmamış, şehirlerin girişleri ve çıkışları henüz belirlenmemiş bir kent.  
En büyük sorunumuz ulaşım. 2014 yılında yerel seçimlerde AK Parti seçim startını, Sayın Bakan, vali, belediye başkanıyla birlikte bir parka tramvayı çekerek, elektrik kablosunu da elektrik direğinden kaçak alarak ve o tramvayın içine girip resim çekerek verdiler. O günden bugüne baktığımız zaman tramvay hâlâ ortada yok. Büyük eleştiri alınca tramvayın rengini siz seçin diye billboardlara resimler astılar. Ama bugüne geldiğimiz zaman hâlâ raylı sistemle, hafif raylı sistemle, metroyla ilgili hiçbir çalışma yok.
GEBZE BÖLGESİ İSTANBUL’UN ARKA ÇÖPLÜĞÜ
Sevgili milletvekilleri, ulaşım problemi Kocaeli'de çözülmemiş, park problemi çözülmemiş, imar problemi çözülmemiş. Akşamları sokağa çıkamıyorsunuz, karanlık, sosyal anlamda bir şeyler yapacağınız alanlarınız yok. Onun için ben Kocaeli ilçelerine, Gebze'ye, özellikle Gebze bölgesindeki ilçelere şu ismi veriyorum; Türkiye'nin en büyük köyü ve aynı zamanda Kocaeli'yi bugünkü iktidarın sayesinde İstanbul'un arka çöplüğü diye değerlendiriyorum. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum."

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki