Tarhan; “Bugün; Cumhuriyeti, Adaleti Ve Demokrasiyi Konuşma Günü”

Tarhan; “Bugün; Cumhuriyeti, Adaleti Ve Demokrasiyi Konuşma Günü”
20 Ekim 2016, Perşembe - 13:26

TBMM Sanayi Komisyonu Üyesi, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanun Tasarısı üzerinde konuşma yaptı.

Yaptığı konuşmada Tarhan  “Halk iradesinin yok sayıldığı, adaletin, özgürlüklerin olmadığı, sanayicinin malına el konulduğu bir dönem yaşıyoruz. KHK’larla meclisin devre dışı bırakıldığı bu dönemde teşvik paketi mi konuşacağız?” dedi.

EKONOMİYE KATKI SUNACAK TÜM YASALARA DESTEK VERDİK

 TBMM Sanayi Komisyonu’nda görüşülen yasa tasarılarını hatırlatarak, esnafın, sanayicinin, ticaretle uğraşan bir kişinin bile faydalanacağını düşündükleri her yasal düzenlemeye katkı sunduklarını ifade eden Tahsin Tarhan, bu yasa  ile ilgili olarak da komisyon çalışmalarında gerekli katkıyı sunduklarını ve yasa tasarısına olumlu baktıklarını ifade etti. Tahsin Tarhan, getirilen düzenleme ile, alacakların, tarımsal ürünlerin, fikri ve sınai mülkiyete konu hakların, her türlü lisans ve ruhsatların, sarf malzemesinin, kira gelirleri ve kiracılık hakkının, stokların, ticari İşletme, plaka ve ticari hatların da rehin olarak gösterilebileceğini belirtti.

KOBİLERİ ÖNEMSİYORUZ

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri önemsediklerini söyleyen Tarhan, konuşmasında şunları söyledi;

“KOBİ ler ihracatta, ithalatta ve özellikle istihdamda sunduğu katkılarla ekonominin itici gücünü oluşturuyor. KOBİ’lerin sorunlarını da biliyoruz. Çünkü bu işin içinden geliyoruz. Halkı, esnafı gidip dinliyoruz. KOBİ’lere sunduğumuz kredi olanaklarını geliştirelim. Taşınırlarını da rehin göstermelerini de sağlayalım. Peki bu krediler nasıl geri ödenecek? Zorda olan işletmeler, nasıl ödeyecek bu kredileri? Ekonomik olarak sıkıntıda olmasa kredi almak istemez. Kredi talep eden işletmelerden zaten bankalar bilanço istiyor. Bilançoda demirbaşlar, mamul, yarı mamul, ham madde zaten görünüyor. Yani KOBİ’ ler açısından bu yasa çok fazla bir anlam ifade etmiyor.”

PROTESTO EDİLEN SENET TUTARI YÜZDE 22 ARTTI

Çekleri, senetleri protesto edilen şirketlere kredi verilmediğini belirten Sanayi Komisyonu Üyesi Tahsin Tarhan; Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin Eylül 2016 rakamlarını paylaştı.

Buna göre; Yılın ilk dokuz ayında protesto edilen senet 752 bin, parasal tutarı ise 8,5 Milyar TL. Geçen yılın aynı dönemine göre protesto edilen senet adedi yüzde 3, parasal tutarı ise yüzde 22 oranında artmış

Piyasa bu durumdayken, taşınırları rehin göstererek kredi vermenin bir anlam ifade etmeyeceğini belirten Tarhan; “Finansa ulaşım önemli, üretimde rekabet açısından öncelikli olarak da maliyetleri düşürmek de önemli.” Dedi.

BORÇ BÜYÜSÜN, İSTİKRAR YÜRÜSÜN

Maliyet girdilerini düşürmenin önemine de işaret eden Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan şunları söyledi; “Eğer biz sadece finansı düşünürsek, maliyetleri hesaplamazsak hiçbir anlamı olmaz, sadece “Borç büyüsün, istikrar yürüsün.” deriz.  Bizim eğer bu ülkeye hizmetimiz olacaksa maliyetler üzerindeki çalışmaları yürütmemiz gerekiyor, girdileri tartışmamız gerekiyor. Navlun bedellerindeki vergileri, enerjideki vergileri, SSK, işveren payları yani üretimi artıracak yasalara çalışmamız gerekiyor. Özellikle enerjideki yüksek maliyetleri düşürmek gerekir. Doğalgazda ki ÖTV’yi, elektrikte TRT payını kaldırmadan, kayıp kaçak bedelini düşürmeden, asgari ücretteki vergi yükünü kaldırmadan, verdiğiniz teşviğin bir faydası olmaz.” 

EĞİTİM SİSTEMİNİN ÇÖKTÜĞÜ BİR DÖNEMDE TEŞVİK PAKETLERİ İLE KREDİLERİN ÖNÜNÜ AÇIYORUZ DİYEREK BİR YERE VARILAMAZ

Konuşmasının sonunda, bu yasa ile ilgili teknik kısımları anlattıklarını belirten Tarhan, ülkede OHAL ilan edilmişken ve KHK’lar ile meclis devre dışı bırakılmışken teşvik paketi konuşmak için zamanlamanın doğru olmadığını söyledi.TBMM Sanayi Komisyonu Üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan konuşmasını şöyle tamamladı; “Halk iradesinin yok sayıldığı, adaletin, özgürlüklerin olmadığı, sanayicinin malına el konulduğu bir dönem yaşıyoruz.Eğitim sisteminin çöktüğü bir dönemi yaşarken teşvik paketleriyle kredilerin önünü açıyoruz diyerek bir yere varamayız.Bugün haksız yere açığa alınan öğretmenleri, memurları, at izinin it izine nasıl karıştığını konuşma günü. Bugün terör tehdidi nedeniyle 29 Ekim’i kutlamamızı, 10 Kasım’da bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ü anmamızı engelleyen anlayışı konuşma günü

Bugün; Cumhuriyeti, adaleti ve demokrasiyi konuşma günü”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki