TAHSİN TARHAN : “KILIÇDAROĞLU YENİDEN SEÇİLİR”

TAHSİN TARHAN : “KILIÇDAROĞLU YENİDEN SEÇİLİR”
22 Kasım 2015, Pazar - 23:36

 
Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, A Haber Televizyon Kanalı’nın gündüz yayın kuşağında, Gazeteci Murat Akgün’ün canlı yayın konuğu oldu.
Gündeme ilişkin bir çok soruya samimi yanıtlar veren Tarhan, yeni anayasadan yemin krizine kadar bir çok konuda görüşlerini paylaştı. Tarhan ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ocak ayında gerçekleştirilecek olağan kurultayda yeniden genel başkanlığa seçileceğini kaydetti.
EKONOMİ POLİTİKALARI ÖNCELİK OLMALI
Tarhan ilk olarak, “Öncelikli olarak Türkiye’nin ekonomi politikalarını yeniden ele almak gerekiyor. Seçim meydanlarında verilmiş sözler, vaatler vardı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin refahı tabana yaymaya yönelik projeleri, önerileri vardı. Bu önerilerimizi 1 Kasım seçimleri öncesinde de Ak Parti programına aldı. Emeklilerle ve asgari ücretle ilgili olacak çalışmalarda iş dünyasının yükü nasıl hafifler, iktidarın bunu hesaplaması gerekiyor” diyerek sözlerine başladı.
YEMİNDEN HDP VE AKP ŞİKAYETÇİ
Sözlerine devam eden Tarhan,“Yeni bir anayasaya ihtiyaç var. Yeni anayasa hazırlanırken, tartışmaların başkanlık sistemi odaklı yürütülmesi ülkemizi yeni sıkıntılara sokabilir. Bir yemin krizi yaşadık. Leyla Zana, yeminin milliyetçi sözlerden oluştuğunu düşündüğü için yemin etmedi. Yemini incelediğimizde 12 Eylül 1980 darbesinin bir ürünü olduğunu görüyoruz. Kabul etmeyebiliriz, doğaldır. Bu tartışmalar gelişmiş ülkelerde de yaşanıyor. Ama herkes gidip bu yemini ediyor. Bu yeminden şikayetçi isek, yeni bir anayasa ile birlikte değiştirebiliriz. Yeminden sadece HDP değil aynı zamanda AKP de şikayetçi durumda” diyerek yemin krizini değerlendirdi.
İKTİDAR SAMİMİ OLMALI
Tarhan ayrıca yeni anayasa tartışmalarını değerlendirdi, “Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bizlere söylediği önemli bir söz var. Kafanızın arkasında başka bir şey olmayacak. Öncelikle samimi olacaksınız. İktidar partisinin samimi olması gerekiyor. Bir anayasa hazırlayacaksan, sadece bir parti hazırlamamalı. Meclisteki tüm partilerin bir araya gelip, bir arada çalışması gerekiyor. Yetmiyorsa meclise giremeyen siyasi partilerin katılımını sağlamalıyız. Akademisyenlerden, üniversitelerden de yeni anayasa konusunda faydalanmalıyız.”
KILIÇDAROĞLU YENİDEN SEÇİLİR
Tahsin Tarhan son olarak 1 Kasım seçimi sonrasında yaşanan kurultay sürecini değerlendirdi, “Kurultay süreci ve adayların çıkması doğaldır. CHP, sosyal demokrat bir partidir. Diğer partiler gibi değiliz. Adayların çıkış şekillerini doğru bulmuyorum. Çünkü partimiz zaten olağan kongre süreci içerisinde. İmza toplamayı doğru bulmuyorum. Seçim sonuçları odaklı, genel başkanımızın suçlanması doğru değil. Sayın Kılıçdaroğlu, partisi için gece gündüz demeden çalışmıştır. Aday olan arkadaşlarımız da partimize yönetici olarak hizmet verdiler. Eğer başarısızlık varsa bunu kendi içimizde tartışmalıyız. Başarısızlık varsa bu herkesindir. Çok fazla genel başkan adayı çıkacağını sanmıyorum. Genel başkan adaylarının çıkış noktaları sadece genel başkanı eleştirmek üzerine kurulu. Kimse ideolojik anlamda ya da yönetimsel anlamda natif bir şey sunamıyor. Genel başkanımızın kurultayda aday olup, çok rahat bir şekilde yeniden genel başkan olacağını düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki