SP ‘başkanlık sistemi’ tartışmasında tarafını seçti

SP ‘başkanlık sistemi’ tartışmasında tarafını seçti
05 Mart 2016, Cumartesi - 17:50

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tartışmaya açtığı "Başkanlık sistemi"ne karşı olmadıklarını açıkladı.

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "Prensip itibariyle söylüyoruz. Başkanlık sistemine karşı değiliz. Ama nasıl bir başkanlık sistemi. Onu görelim" dedi.

"ÖNEMLİ OLAN YÖNETİM BİÇİMİ DEĞİL, ÜRETİM BİÇİMİDİR"

Partisinin Amasya il kongresinde yaptığı konuşmada dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahip Almanya'da başkanlık sisteminin olmadığını buna karşın SuriyeLibya ve Irak'ın başkanlık sistemiyle yönetildiğini belirten Mustafa Kamalak, "Biz diyoruz ki önemli olan yönetimi biçimi değil, önemli olan üretim biçimidir. Bunun yolu da milli görüşten geçer" diye konuştu.

 

"İSLAM ÖNCESİ TÜRK TİPİ Mİ? İSLAM SONRASI TÜRK TİPİ Mİ?"

Türk tipi başkanlık sisteminin dillendirildiğine değinen Kamalak, "İslam öncesi Türk tipi mi? İslam sonrası Türk tipi mi? Nasıl bir başkanlık sistemi istiyorsunuz? Moğol tipi mi mesela İslam öncesi ondan mı istiyorsun? Elbette İslam sonrası diyecekler. O zaman diyorum ki Büyük Selçuklu tipi mi? Anadolu Selçuklu tipi mi? Osmanlı tipi mi? Cumhuriyet tipi mi? Osmanlı tipi ise biliyorsunuz orada padişahlık vardı, sultanlık vardı. Ayrıca bu makamlar hilafet makamı gibi güçlü bir manevi destekle de takviye edilmişti" şeklinde konuştu.

 

"BAŞKANLIK SİSTEMİ OLMADIĞI İÇİN Mİ TERÖR AZDI"

Türkiye'de 6 milyon işsiz bulunduğunu belirten SP lideri Kamalak, şöyle devam etti; "Sen başkanlık sistemiyle bu işsizliği çözebilecek misin? İşsizlik için gerekli tedbirleri aldın da parlamenter sistemimi mani oldu. Hangi hayırlı işi yapmak istedin de arkadaş parlamenter sistem sana mani oldu. Türkiye'de başkanlık sistemi olmadığı için mi terör azdı. Yoksa senin gafletinden dolayı mı söyle bakalım."

Belediye düğün salonundaki kongreye, SP İl Başkanı Ahmet N. Cevher, çevre illerin il başkanları ve çok sayıda partili katıldı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki