Hizmet-iş Sendikası Kocaeli şube Başkanı İdris Ersoy, İzmit Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan Bülent Aktop’un şubat ayında Temizlik İşleri Müdür yardımcısı tarafından küfür ve darp edildiğini, bu günde sözde teftiş kurulu kararı ile Fatma Kaplan Hürriyet’in talimatı ile işten çıkarıldığını iddia etti.

BASKILARA MARUZ KALMIŞ

Hizmet-iş Sendikası Kocaeli şube Başkanı İdris Ersoy yaptığı açıklamada; İzmit belediyesi temizlik işleri müdürlüğünde çalışan üyemiz Bülent Aktop şubat ayında, çalışma arkadaşları ve orada bulunan vatandaşların gözü önünde temizlik işleri müdür yardımcısı tarafından ağır küfür ve hakarete maruz kalmış, akabinde yumruklu saldırıya uğramıştı. Hastaneye giden üyemiz doktorlar tarafından toplam 10 gün iş göremezlik raporu verilmiş, Emniyete giderek şikayetçi olmuştu. Daha sonrada işyerinde müdürü ve amirleri tarafından psikolojik baskılara maruz kalmış, şikayetini geri alması için tehdit edilmişti. Bu gün yani kurban bayramı arifesinde dövüldüğü İzmit belediyesinde düzmece teftiş kurulu raporu ile işinden atılmıştır.                                                    

 

 

 

KURBAN BAYRAMI AREFESİNDE İŞİNDEN ATMIŞ

Açıklamalarını sürdüren Başkan Ersoy; İzmit belediyesi 31 Mart yerel seçimlerinden sonra çalışan işçiler için mobbing, baskı, tehdit ve dayak yemenin alanı olmuştur, 150’yi aşkın işçi arkadaşımız bir şekilde baskılarla işten çıkarılmış, çoluk çocuğa ile perişan edişmiştir. AK Parti döneminde işe alındıkları için tüm işçi gözlerinde potansiyel suçlu  görülmüş işverenin ideolojik baskılarına maruz kalmıştır, seçimden önce Fatma Kaplan Hürriyet’in yeminler ederek işçilere ve kamuoyuna verdiği sözlerin hiçbirini tutmadığı gibi, işçiler çalışmıyor, yatıyor, fazla işçi işe alınmış gibi söylemlerle kendi başarısızlığını işçilerin üstüne yıkmıştır. Geçmişte Emekten, alınterinden, inançtan, vicdan dem vuranların, kurban bayramı öncesi suçsuz ve masum işçiyi işinden, aşından mahrum bırakarak aslında kendi halet-i ruhiyelerini topluma ve işçilere göstermişlerdir. Bizim inancımızda bazı günlerin kutsiyeti vardır. İzmit belediyesi daha öncede iki zabıta arkadaşımızı yine kurban bayramı arefesinde işinden atmış işçileri çoluk çocuğu önünde boynu bükük bırakmıştı.

 CEVABIMIZ ÇOK SERT OLACAKTIR

Bu işten çıkarmaların bayram öncesi olması tesadüf ile açıklanması mümkün olmadığı aşikardır. İzmit belediyesi tarafından dövülen sonrada işten çıkarılan Bülent Aktop’un haklarını sonuna kadar savunacağız, Dünya’yı sarsan Covid 19 salgını dolayısıyla ülkemizde işten çıkarmaların yasaklandığı bir dönemde, kanun nizam tanımayan bu despotik anlayışa bunların hesabını hukuk çerçevesinde muhakkak soracağız. Hizmet-iş sendikası olarak bu arkadaşımıza ve bundan sonra üyelerimize yönelik yapılacak kanunsuz uygulamalara cevabımız çok sert olacaktır.”dedi.