ŞİFA DAĞITIYOR

23 Ocak 2016, Cumartesi - 12:29

Darıca Farabi Devlet Hastanesi, inme geçirmiş hastalara yönelik başarılı operasyonlara devam ediyor. Hastalar, burada şifa buluyor

Darıca Farabi Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Servisi, hemipleji (inme) geçirmiş hasta tedavisinde başarılı sonuçlara imza atıyor. 4 uzman hekim, 5 fizyoterapist, 1 sorumlu hemşire, 7 hemşire ile 24 saat hizmet veren serviste; yaşam standartları değişmiş kendi ihtiyaçlarını göremez halde hastaneye başvuran hastalar FTR servisinde sağlık görevlileri ve fizyoterapistler eşliğinde düzenli olarak uygulanan tedaviler sonucunda, günlük hayatlarını sürdürebilir, yürüyebilir ve ihtiyaçlarını karşılayabilir hale getirilerek taburcu ediliyor.

 

BEYİN DAMARLARI

Serviste; 20 A Grubu (inme geçirmiş) 12 B, C, D grubu hasta, seanslar için servis dışına taşınmalarını önlemek amaçlı özel donanımlı rehabilitasyon odasında, ünitede ise 120’den 150’ye çıkarılan hasta sayısıyla hizmet veriliyor. Peki inmenin sebepleri nedir ve nasıl oluşur? İnme nedenleri arasında ilk sırayı beyin damarlarıyla ilgili hastalıklar alır. Kafa darbelerinden, beyin ameliyatlarından ve zehirlenmelerden sonra gelişebileceği gibi, beyin tümörü, mikrobik hastalıklarda da görülebilir.

 

İŞTE NEDENLERİ

Dünyada en sık karşılaşılan beyin ve sinir sistemi hastalıkları sorunudur. İnme çoğu kez, beyin damarlarında tıkanma ya da beyin kanamasına bağlıdır. Bu durum vücudun bir yarısında istemli hareket kaybı veya hareket azlığı, duyu bozukluğu ve ayrıca iletişim (konuşma) bozukluğu, görme alanı kaybı ya da algılama bozuklukları gibi nörolojik bulgulara neden olabilir. İnmeye neden olan risk faktörlerinin başında yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları, sigara, yüksek kolesterol, şişmanlık, alkol, sedanter yaşam ve daha önce geçirilmiş inme gelmekte.

 

TEDAVİ NASIL OLUR?

Beyinde meydana gelen hasarın yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak belirtiler de değişebilir. Örneğin; en sık görünen beynin orta atar damarında meydana gelen bir kanama ya da tıkanmada, yüzü de içine alan, vücudun bir yarısında felç geliştirir. Kas gücü kaybı kolda, bacaklara nazaran daha belirgindir. Çoğu zaman da buna konuşma ve görme bozuklukları, idrar hissi kaybı problemleri de eşlik edebilir. Tedavi ise rehabilitasyon ekibi tarafından yapılmalıdır. Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı, fizyoterapistler, rehabilitasyon hemşiresi, ortez ve protez teknisyeni, iş ve uğraşı terapistleri, sosyal danışman, psikolog ve gerekli durumlarda diğer branş hekimleri bulunmalıdır.

 

BAŞARI ORANI FAZLA

Yapılan ilaç tedavisi, beyin kanaması veya tıkanması neticesinde beyin dokusuna verilen hasarı en aza indirmek, ilerlemesini önlemek ve beyin işlevlerinin sürdürülmesini sağlıyor. İlaç tedavisiyle hastanın durumu stabilize edildikten sonra, bu hastaların rehabilitasyon potansiyeli belirleniyor. Örneğin; hastanın genç oluşu, daha önce beyin hasarı gelişmemiş, algılama ve zihinsel problemleri gelişmemiş, idrar ve gaita problemi olmayan, görme alan bozukluğu olmayan, erken rehabilitasyon programına alınan, aile desteği olan, sosyoekonomik durumu yeterli olan ve kapsamlı bir merkezde tedavi gören hastaların tedavisinde başarı oranı daha fazla.

 

İKİNCİ HASTALIK

Rehabilitasyonun amacı; bu kişilerin fiziksel, zihinsel ve toplumsal işlevini ve yaşam kalitesini  artırmak. İlke olarak rehabilitasyon olabildiğince erken başlatılmalı. Rehabilitasyon çalışmalarının geç başlatılması, bir takım komplikasyon denilen bu hastalığın seyrinde görülen ikinci hastalıkların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bunların arasında basınç yaraları, berin toplar damarlarda tıkanmalar ve iltihaplar, eklem sertlikleri, kemik erimesi, mesane ve barsak fonksiyon bozuklukları sayılabilir. Rehabilitasyon çalışmaları; geleneksel yöntemler yani çeşitli eklem hareketleri, kasların güçlendirilmesi ve yürüme eğitimidir. Bunların dışında diğer sistemlere ait rehabilitasyon çalışmaları da mevcut.

 
 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki