Şenel'den engelliler günü mesajı

02 Aralık 2014, Salı - 19:08

Gebze Kent Konseyi Başkanı Gültekin ŞENEL’den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı

 

Toplumumuzun önemli bir parçası olan Değerli Engelli Kardeşlerimiz;

 

    Bilindiği üzere 3 Aralık tarihi ülkemizde, “Dünya Engelliler Günü” olarak kutlanmaktadır.

 

     Engellilik yalnızca engellilerin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren bir konudur.

 

      Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama tam katılımının sağlanması, ayrımcılığa maruz kalmayan, haklarını kullanabilen kişiler olmalarına imkan verilmesi, her alanda engelli kardeşlerimizin önünde bulunan engellerin ortadan kaldırılması, engellilerimizin başkalarına gereksinim duymadan yaşamını sürdüren, üreten, toplumsal yaşama katkıda bulunan bireyler olmalarının sağlanması devletin ve yerel yönetimlerin temel görevidir.

 

      Engellilerin hizmet alacakları yere güvenli ve bağımsız olarak gidebilmesinin, çevresel düzenlemelerin engellilerin ulaşılabilirliğine uygun hale getirilmesinin onların yaşam kalitesinin yükseltilmesinde önemli katkı vereceğinden hareketle; umuma açık her türlü binaların, yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanların, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanlarının ve toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişilebilirliğine uygun olması için kurum ve kuruluşların gereken tedbirleri alması gerekmektedir.

 

  Bizlerde Gebze Kent Konseyi ailesi olarak; kent konseyi çatısı altında bulunan Engelli Meclisimizle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Engelli Meclisimiz aracılığıyla daha önce olduğu gibi Gebzede bulunan engelli kardeşlerimizin sorunlarını tespit ederek dile getirdikleri sosyal bir platform olmayı amaçlıyoruz.

Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere daha önceki dönemlerde Engelli Meclisimiz Sosyal ve kültürel anlamda birçok proje gerçekleştirmiştir.Yeni dönemde de bu projelerimizi çoğaltarak Engelli kardeşlerimizin sesi olmayı hedefliyoruz.

 

     Tüm bu duygu ve düşüncelerle; Dünya Engelliler Günü münasebetiyle her alanda engelli kardeşlerimizin önünde bulunan engellerin ortadan kaldırılması ve engellilik konusundaki toplumsal duyarlılık ve farkındalığın güçlenmesini temenni eder, engelli bireylerimize aileleriyle birlikte sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileriz.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki