Sendikalardan zam tepkisi!

17 Eylül 2015, Perşembe - 14:00

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “Çalışandan alıp emekliye verince müjde olmaz. Verilen zammın türlü türlü oyunlarla şimdiden tırtıklanmaya başlandığını görüyoruz” dedi.

Toplu Sözleşmenin hemen arkasından, kamu çalışanlarının sosyal güvenlik prim kesinti oranlarına, hükümetin zam yapmasına tepki gösteren Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan ile Türk Sağlık Sen Şube binasında ortak basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Türk Büro Sen Şube Başkan Yardımcısı Alaaddin Ardıç, Türk Sağlık Sen Şube Başkan Yardımcısı Arif Ovalı katıldı. Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “Hükümet yaklaşık 3 milyon kamu görevlisinin sofrasındaki ekmeğe, zeytine, peynire göz dikmiştir. Ağustos ayında Hükümet ile Malum Sen’ciler arasında imzalamış olan toplu sözleşme gereği kamu çalışanlarına 01 Ocak 2016 yılından geçerli olacak Memur maaş zammının büyük bir kısmını vergi dilimi ve yüksek enflasyonla geri alan hükümet diğer kısmını da sosyal güvenlik kesenek oranlarını artırmak suretiyle geri almıştır” dedi.

ÇALIŞANDAN ALINIP EMEKLİYE VERMEK

Çeker, “Hükümet son yıllarda bir talebi karşılarken başka bir yerden kesinti yaparak uyanıklık yolunu sık sık seçmektedir. Memur emeklisine 100 liralık seyyanen zam içinde memurların maaşlarından kesintiye gidilmiştir. Yani memurun çalışanından alıp emeklisine vermişlerdir. Toplu sözleşmede yapılan bu uyanıklığa da Malum - Sen razı olmuştur. Hükümet Kamu çalışanlarının sofrasındaki ekmeği, peyniri, zeytini tırtıklama yerine 5510 sayılı yasadaki gibi 2008 yılından önce göreve başlayan personelinde bu yasa kapsamına alınarak ek ödemelerinden, döner sermayelerinden ve fazla çalışma ücretlerinden de emekli keseneği kesilerek, emeklilerin sosyal ve ekonomik durumları bu şekilde iyileştirilmiş olacağından bu gün çalışırken almış olduğumuz ücrete yakın bir ücretin emekli olduğunda emekliye ödenmesi sağlanacaktır. Bu şekilde bir düzenleme sağlandığı takdirde emekliliği dolduğu halde emekli olamayan çalışanlarında önü açılmış olur. Dolayısı ile kamuda istihdamın önü açılacağından işsizliğin önlenmesine ciddi kattı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

SAĞLANAN BU ARTIŞ SANAL BİR ARTIŞTIR

 Çeker, “Memurların emekli aylıklarının hesabında dikkate alınan ve emeklilik keseneğine esas aylıkları olarak adlandırılan prime esas kazançlarını etkileyen tazminat oranının %15 oranında artırılması ile sağlanan bu artış kısacası sanal bir artıştır. Emeklinin parası artarken çalışanların maaşlarında da kesinti nedeniyle düşüşler yaşanmıştır. Maaşlardaki azalma Derece ve kadroya göre farklılık arz etmekle birlikte bir memurun “Sağlık Çalışanının” ortalama aylık 20 TL, Yıllık 240 TL ekonomik kaybı olmuştur. Memurlarımızda kalemi kâğıdı ellerine alarak çalışma hayatındaki kayıplarını hesaplamalarında kendileri acısından sayısız fayda var” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki