Şehir Hastanesi’ne tramvay gidecek

15 Ekim 2015, Perşembe - 13:29

Şehir Hastanesi’nin başlayan hafriyat çalışmalarını ve inşaat alanının inceleyen Bakan Fikri Işık, hastane ulaşımı için 3 ay içinde planların biteceğini kaydetti. Işık, yeni bağlantı yolları dışında hastaneye tramvay hattının geleceğini belirtti.Cephanelik’te hafriyat çalışmaları başlayan Kocaeli Şehir Hastanesi’ndeki çalışmaları inceledi. Gama-Türker şirketlerinin ortaklığında yapımı başlanan hastanen için önce şantiyesinde brifing alan Işık, ardından alanda açıklama yaptı. Hastanenin 36 içinde bitirilmesinin planlandığını, hastane faaliyete geçtiğinde günlük 50 bin kişinin hastaneye giriş çıkış yapması beklendiğini söyleyen Işık, ulaşım için yapılacak çalışmaları açıkladı. Işık, 36 ay içinde bölgeye raylı sistem ile ulaşımın sağlanacağını, diğer ulaşım ağları için de 3 ayda planların yapılması için talimat verdiklerini kaydetti.

36 AYDA BİTECEK

Bakan Fikri Işık ile birlikte Vali Hasan Basri Güzeloğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Gama-Türker ortaklığı yönetim Kurulu Başkanı Erkan Özerdem katıldı. Basına kapalı brifing alan Bakan Fikri Işık, ardından inşaat alanında açıklama yaptı. Şehir hastanesinin Kocaeli ve bölge için son derece önemli olduğunu söyleyen Işık, “Hastane inşaat 36 ay içinde tamamlanacak. Tamamlandığında 1180 yataklı yeni bir hastanemiz olacak. 335 bin metrekare alana sahip olacak hastanede 52 ameliyathane, 100’ün üzerinde yoğun bakım yatağı olacak” dedi.

3 AYDA ULAŞIM PLANI YAPILACAK

Hafriyatın fiilen başladığını belirten Işık, “Bugün hastane inşaatı ile ilgili genel değerlendirme yapma imkanı bulduk. Hastane tamamlandığında buraya günlük olarak 50 bin insan giriş çıkış yapacak. Bunun için ulaşım altyapısı çalışması yapılacak. Otoyol üzerindeki köprü genişletilecek, Yeşilova’dan buraya bağlantı yolu yapılacak, Kanalboyu yolu hastaneye kadar uzatılacak, Otoyol’dan giriş çıkış verilecek. Aynı zamanda hastanenin inşaatı bitmeden hafif raylı sistem buraya bağlanacak. 3 ay içinde tüm ulaşım ağlarının çalışması yapılacak” dedi.

TÜRKİYE’NİN VE BÖLGENİN MERKEZİ OLACAK

Şehir Hastanesi ile Kocaeli’nin sadece Türkiye’de değil, Bölge’de sağlık altyapısı en güçlü illerden biri olacağını söyleyen Işık, “Şu anda Farabi Devlet hastanesinde inşaat devam ediyor. Farabi Devlet hastanesini önümüzdeki süreçte ya Üniversite ya da Eğitim ve Araştırma Hastanesi yapacağız. Farabi ve Şehir hastanesi ile birlikte 3-4 yıl sonra Kocaeli’de üçüncü basamak sağlık hizmeti veren 4 hastaneye kavuşacağız. Çayırova’da yeni hastane planlanıyor. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinin önündeki askeri alan Sağlık Park haline gelecek.

GÖLCÜK’TE ESKİ BİNALAR YIKILACAK

Hastanenin ihtiyacı olan yeni tesis buraya inşa edilecek. Askeri hastane ise Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi olacak. Gölcük Devlet hastanesinin ihale çalışmaları devem ediyor. 200 yataklı hastane yapıldıktan sonra Gölcük hastanesinin eski binaları yıkılacak. Karamürsel ve Körfez’de hastanelerin büyütülmesi için çalışma yapılıyor. Başiskele’de meslek hastalıkları hastanesi için planlama yapılıyor. Kartepe’de ise hastane ihtiyacı için ise çalışma yapacağız” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki