Seçim sonrasında dolar kaç lira olur?

Seçim sonrasında dolar kaç lira olur?
12 Ekim 2015, Pazartesi - 00:18

 

Dolar seçimcen sonra ne kadar olacak sorusu, yatırımcı ve uzmanların kafasını meşgul ederken, uzmanlar türlü dolar fiyatların ilişkin yorumlarda bulunuyor. TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, seçim sonrası bir hükümet kurulması ile dolar fiyatları 2.78-2.80 TL seviyelerine ineceğini belirtti

Dolar seçimden sonra ne kadar olacak sorusu yatırımcı ve uzmanların kafasını meşgul ederken, uzmanlar türlü dolar fiyatlarına ilişkin türlü bulunuyor. TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, seçim sonrası bir hükümet kurulması ile doların 2.78-2.80 TL seviyelerine ineceğini belirtti

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, geçen hafta gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında yükselmesine dair, "Ekim ayında görülen 'Dolar sat - Gelişmekte olan ülke para birimi al' işlemi, aslında gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerindeki bir iyileşme veyahut esas bir nedene bağlı değil. FX piyasasında öyle bir dolar lehine aşırı pozisyonlanma vardı ki dönüşü de bu kadar katı meydana geldi" söyledi.

Gelişen ülke para birimleri, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Merkez Bankası'nın faiz artırımı ikilemi, Çin ekonomisindeki yavaşlama, Avrupa'daki ekonomik toparlanmanın henüz istenilen seviyeye ulaşamaması ve jeopolitik meseleler gibi nedenlerle sene başından bu yana baskı altında kalmış, bu hal ülke piyasalarında da katı düşüşler görülmesine yol açmıştı.

Söz konusu meseleler henüz çözülememesine karşın, gelişmekte olan ülke para birimlerinin geçen hafta dolar karşısında kuvvet kazanması ise dikkati çekti.

Bilhassa beklentileri karşılamayan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ziraat dışı istihdam verisi sonrasında gelişen ülke para piyasalarında alımlar yoğunlaşırken, doların gelişen ülke para birimleri karşısındaki düşüşü ise belirginleşti.

Konuya dair değerlendirmelerde bulunan TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, gelişmekte olan ülke para birimlerine ekim ayında iki ana temayla para girişleri olduğunu belirterek, Türk Lirası'nın da bu süreçte dolara karşı güçlendiğini belirtti.

Söz konusu temalardan birinin Fed'in faiz artırımının, küresel ekonominin görünümünün kötüye giderken 2016 yılına erteleneceği ve Avrupa Merkez Bankası ile Japonya Merkez Bankası'nda ek maddi genişleme beklentileri olduğunu aktaran Ökte, "İkincisi ve daha mühim gördüğüm tema ise bütün sene her güçlenme evresinde dolara karşı daha çok açığa satılan gelişmekte olan ülke para birimlerindeki pozisyonların son senelerde görmediğimiz seviyelere gelmesi" diye söyledi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki